Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh dnes prvýkrát vystúpila na 345 eur za megawatthodinu (MWh). Ukazujú to záznamy vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, ktorý je pre európsky trh určujúci.
Dodávky z Ruska pokračujú
Za nárastom o 60 percent je ruská invázia na Ukrajinu, kde sa situácia stále viac vyostruje a súvisiace západné sankcie. Ruský plynárenský gigant Gazprom však uviedol, že dodávky do Európy cez Ukrajinu pokračujú ako obvykle, sú na vysokej úrovni a zodpovedajú potrebám európskych zákazníkov.
Cena plynu na dodanie v máji sa pohybovala okolo 325 eur. Kontrakt na dodanie v apríli bol na 335 eur. Vývoz ropy a plynu z Ruska je zatiaľ zo západných sankcií vyňatý. Šéf najväčšej ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko ale pondelkovému vydaniu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že západné krajiny by mali prestať od Ruska ropu a plyn kupovať.
Zvažujú zákaz dovozu
Zákaz dovozu ruskej ropy zvažujú Spojené štáty, Európa a Japonsko. Ropa sa preto dnes vyšplhala na 13-ročné maximá.
Rast cien komodít oživuje obavy z príchodu stagflácie, ktorú charakterizuje stagnácia ekonomiky, vysoká inflácia a vysoká nezamestnanosť. Okrem plynu a ropy dnes zdražuje aj zlato a ďalšie drahé kovy. Cena niklu na burze v Londýne stúpla takmer o 31 percent. Toľko tento kov, ktorý sa používa na výrobu zliatin, počas jedného dňa doteraz nepridal. Cena niklu je najviac od roku 2007.