Ceny komodít na svetových trhoch v prvých dvoch mesiacoch roka väčšinou klesali. Zlacneli napríklad plyn, elektrina a uhlie, zatiaľ čo ropa zdražela. Výrazne vzrástli ceny kakaa aj bavlny, pričom ceny hliníka a obilia klesli. Hlavný komoditný index agentúry Bloomberg stratil za prvé dva mesiace roka približne dve percentá.
Vývoj cien na trhu s ropou
„Cena severomorského ropného benchmarku Brent vzrástla o 6,5 percenta. Texaská ropa WTI pridala až 9,2 percenta. Za rastom cien ropy stojí predovšetkým geopolitické napätie a tiež produkčné kvóty OPEC+,“ povedal analytik XTB Jiří Tyleček. Benchmark v tomto kontexte znamená hlavný druh ropy, s ktorým sa vo svete najviac obchoduje.
Do skupiny OPEC+ patrí Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci na čele s Ruskom. V reakcii na cenu ropy sa od začiatku roka zvýšili aj veľkoobchodné ceny pohonných hmôt v Rotterdame. Ceny nafty sa od začiatku roka zvýšili o sedem percent.
Ostatné energetické komodity však nevykazovali jasný trend. Cena ročného kontraktu na plyn v Holandsku, ktorá určuje cenu pre koncových odberateľov, zatiaľ v tomto roku vykázala 23-percentný pokles. Cena elektriny na burze v Lipsku s dodávkou v budúcom roku stráca 17 percent, zatiaľ čo cena uhlia v Rotterdame s dodávkou v tomto roku stráca 11 percent.
Najvyššie straty vykazuje hliník
V skupine priemyselných kovov vykazuje najvyššie straty hliník. Jeho cena na Londýnskej burze kovov od začiatku roka klesla o 6,5 percenta. Meď zostáva tento rok na rovnakej úrovni, pričom jej cena do konca februára klesla o jedno percento. Na druhej strane výrazne zdražel nikel, ktorý doteraz získal približne osem percent. Cena železnej rudy klesla o osem percent a cena ocele v Číne o šesť percent. Na ceny priemyselných kovov nepriaznivo vplýval slabší rast čínskej ekonomiky, pomohol im však stimul v podobe zníženia sadzieb čínskou centrálnou bankou vo februári.
Cena zlata za prvé dva mesiace tohto roka klesla o 0,9 percenta, uviedol analytik spoločnosti Golden Gate Pavel Ryba. Na konci minulého roka bola ešte na svojich maximách. Striebro od začiatku roka stratilo 4,7 percenta svojej hodnoty, zatiaľ čo cena platiny klesla o viac ako 12 percent. Paládium kleslo ešte viac, jeho cena sa znížila o viac ako 14 percent.
Prudký rast cien kakaa
V skupine poľnohospodárskych komodít vykázalo najvyšší nárast kakao, ktorého cena sa do konca februára zvýšila o 55 percent, zdôraznil analytik XTB Jiří Tyleček. Mimoriadne silný rast cien na burze sa čoskoro prejaví aj na maloobchodných cenách. „Kakaová kríza sa prejaví v náraste cien výrobkov s kakaom a znížení podielu kakaovej zložky. Okrem toho sa o šesť percent zvýši cena cukru,“ dodal Jiří Tyleček.
Cena bavlny vzrástla o štvrtinu, zatiaľ čo pomarančový džús v USA zdražel o 11 percent. Na druhej strane, obilninám sa stále nedarí. Cena kukurice stráca tento rok 12 percent a cena pšenice osem percent. Negatívny vývoj cien obilnín je spôsobený vysokými zásobami a nadmernou úrodou v hlavných pestovateľských regiónoch sveta, uzavrel Jiří Tyleček.