Ceny komodít na svetových trhoch sa v prvom polroku skôr zvyšovali. Hlavný komoditný index agentúry Bloomberg od začiatku roka do konca júna vykázal nárast o tri percentá.
Ceny komodít pod kontrolou
„Komoditné trhy tento rok pokračujú v raste, aj keď tlak na vytváranie nových maxím postupne ochabuje. Investori sa pozerajú s nádejou na druhý polrok, avšak nové dáta zatiaľ neukazujú na výraznejší nárast dopytu. Zvláštna pozornosť sa zameriava na Čínu, ktorá je globálne najväčším spotrebiteľom komodít,“ povedal analytik XTB JIří Tyleček. Ceny komodít sa tak podľa neho držia relatívne pri zemi a výrazne podľa neho nekomplikujú centrálnym bankám boj s infláciou.
Na čele záujmu investorov sú tento rok drahé kovy a energie. Severomorský Brent pridal tento rok 13 percent a texaský benchmark WTI dokonca 15 percent. Rope v polovici roka pomáha silná motoristická sezóna. Vo vzduchu ale visí hrozba postupného znižovania dobrovoľných kvót OPEC+ v posledných mesiacoch roka a tiež rastúca ťažba v krajinách mimo OPEC+.
Postupný rast
Ceny ďalších energetických komodít postupne naberajú na sile. Cena ročného kontraktu na plyn v Holandsku rastie v tomto roku o 15 percent. Cena elektriny na burze v Lipsku na dodanie v budúcom roku stagnuje. Cena uhlia v Rotterdame s dodaním v tomto roku stráca tri percentá na 109 dolárov za tonu, upozornil Tyleček.
Cena zlata od januára do konca júna vzrástla o 13 percent, doplnil analytik Golden Gate Pavol Ryba. Ešte lepší polrok má za sebou striebro, ktoré zdraželo o 24 percent. Paládium naopak ďalej padalo, tento rok jeho cena klesla o 11 percent. Cena platiny sa podľa neho znížila o 1,3 percenta.
Priemyselné kovy tento rok podľa Tylečka nevykazujú jasný trend. Po výraznom jarnom vzostupe prišlo vytriezvenie a zisky sa začali výrazne znižovať. Meď ale tento rok na londýnskej komoditnej burze stále rastie o 11 percent a hliník pridáva 4,5 percenta. Naopak, cena železnej rudy v Číne prepadá o pätinu a oceľ padá o 17 percent.
Zdražujúce kakao a pomarančový džús
Na čele rastu poľnohospodárskych komodít zostáva kakao, aj keď mu v posledných mesiacoch postupne dochádza sila, a to vďaka zlepšujúcemu sa počasiu v západnej Afrike. Tohtoročný vzostup dosahuje 76 percent. Svojím rastom stále vedie rebríček najviac rastových globálne obchodovaných komodít v tomto roku.
Cena pomarančového džúsu sa tento rok zvýšila o 31 percent a cena kávy Arabica stúpla o 19 percent. Naopak, do strát sa prehupol cukor. Cena klesla o dve percentá vďaka priaznivému vývoju žatvy v Brazílii. Veľmi nízke ceny ponúkajú tento rok obilniny. Cena pšenice klesla o desať percent, kukurica o 12 percent a sójové bôby sú lacnejšie o 11 percent. Obilniny tento rok vykazujú rastúce globálne zásoby a zdá sa, že na ceste je ďalšia skvelá úroda na severnej pologuli. Obzvlášť dobrá sa zdá byť situácia v oblasti Čierneho mora, uzavrel Tyleček.