Priemerné ceny elektrickej energie v európskych krajinách sú tohto roku na najlepšej ceste prekonať historický rekordy, keď v Nemecku, Francúzsku, Španielsku a v Spojenom kráľovstve stúpli na vnútrodennom trhu oproti minulému roku o 200 percent a v severských krajinách dokonca o 470 percent, napísal Bloomberg.
Európske metalurgické podniky trpia
Do roku 2022 teda maloodberatelia aj veľkoodberatelia vstúpia s rastúcimi účtami za elektrinu s tým, že železiarne vo Francúzsku či Španielsku už boli nútené obmedziť výrobu, pričom niektorí výrobcovia hnojív museli výrobu úplne zastaviť.
Slovenská hlinikáreň Slovalco zníži produkciu pre drahú elektrinu
Poslednou obeťou sa stal producent hliníka a hliníkových výrobkov spoločnosť Slovalco na Slovensku, ktorá vo štvrtok oznámila, že pristúpi k ďalšiemu obmedzeniu výroby.
Budúci rok nebude lepší
Nič dobré odberateľov nečaká ani na budúci rok. Napriek tomu, že tento rok sa neskončí tuhými mrazmi a dopyt po teple a energiách nebude taký vysoký, v nasledujúcich rokoch budú európske domácnosti čeliť prudkému zvyšovaniu cien elektriny, keď sa na nich prenesú veľkoobchodné ceny.
Priemysel sa navyše bude musieť potýkať s nižšími dodávkami elektriny, v dôsledku odstávky 30 percent francúzskych jadrových elektrární.
Európska energetická kríza je dôsledkom nedostatočných dodávok zemného plynu práve v čase zvýšeného dopytu po tejto komodite po lockdownoch v roku 2020.
Krízu ešte prehĺbila podpriemerná rýchlosť vetra a výpadky v dodávkach elektriny z jadrovej energie, čo spôsobili preťaženie elektrizačných sústav a európske energetické podniky boli nútené siahnuť k spaľovaniu fosílnych palív znečisťujúcich ovzdušie.