Má neobmedzené platené voľno dobrý vplyv na cenu akcií spoločností? Podľa väčšiny investorov určite áno. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu Markets Live Pulse, píše agentúra Bloomberg.
Viac talentov, menej nákladov
Zástancovia flexibilných pracovných podmienok tvrdia, že zamestnávatelia dokážu touto politikou prilákať viac talentovaných pracovníkov a zároveň znížiť náklady spojené s kompenzáciou za nevyužitú dovolenku. Možno preto až 64 percent z 1 061 respondentov prieskumu MLIV Pulse tvrdí, že spoločnosti, ktoré ponúkajú možnosť neobmedzeného plateného voľna, prekonajú hodnoty indexu S&P 500.
Goldman Sachs v roku 2022 oznámil, že zavedie neobmedzené platené voľno pre zamestnancov na vyšších pozíciách. Táto výhoda je typická hlavne pre startupy zo Silicon Valley a stále ide o pomerne zriedkavý jav. Podľa prieskumu z roku 2023 od Society for Human Resource Management ju v Spojených štátoch ponúka iba približne osem percent spoločností.
Možnosť neobmedzeného plateného voľna eliminuje administratívne komplikácie a znižuje náklady firmy. „Keby som finančným riaditeľom spoločnosti, tak by som túto praktiku miloval. Ušetrila by mi kopu peňazí,“ povedal Rich Fuerstenberg, partner v poradenskej firme Mercer.
Riziko zneužívania
K urýchleniu prijímania neobmedzeného plateného voľba došlo najmä počas pandémie. Zamestnanci totiž vinou obmedzení nemohli cestovať, a tak im ostalo veľa nevyužitých dní dovolenky, ktoré im potom bolo potrebné vyplatiť. Podľa Fuerstenberga je ťažké povedať, či zavedenie tejto politiky priamo povedie k zvýšeniu výkonnosti.
Niektorí zamestnávatelia sa obávajú, že zamestnanci budú neobmedzené platené voľno zneužívať a čerpať si až neprimerane veľa dovolenky. Tieto obavy, zdá sa, nie sú opodstatnené. Viac než dve tretiny spoločností, ktoré zaviedli túto politiku, uviedli, že zamestnanci si nebrali viac voľna než predtým. Niektoré firmy dokonca uviedli, že pracovníci si čerpali menej dovolenky.
Napriek optimistickým predpovediam si investori nemyslia, že neobmedzené platené voľno bude najhorúcejším trendom na pracovisku. Respondenti prieskumu MLIV Pulse sú presvedčení, že oveľa bežnejšou praktikou sa stane štvordňový pracovný týždeň.