Veľké ekonomiky, ktoré zápasia s bytovou krízou, budú mať v nadchádzajúcich rokoch problémy s nedostatkom cenovo dostupného bývania. Prieskum agentúry Reuters medzi analytikmi v oblasti nehnuteľností naznačuje, že na zlepšenie situácie sú potrebné ďalšie vládne zásahy.

Ceny nehnuteľností na väčšine hlavných trhov sa podľa predpovedí tento rok zvýšia o viac ako štyri percentá vďaka oneskoreniam ponuky a očakávaniam, že hlavné centrálne banky čoskoro znížia sadzby. Toto zvýšenie je relatívne skromné, keďže hodnoty nehnuteľností sú už teraz veľmi vysoké.

Kritická situácia je v Spojených štátoch, Kanade, Veľkej Británii, Nemecku, Indii, Austrálii a na Novom Zélande. Väčšina kupujúcich bude musieť čakať dlhšie alebo si na kúpu vlastného domu našetriť vyššiu sumu.

Podľa vyjadrení takmer všetkých oslovených analytikov (93 percent) ponuka cenovo dostupného bývania bude aj naďalej zaostávať za dopytom, pričom viac ako tretina hovorí, že rozdiel bude výrazný. Zvyšných sedem analytikov uviedlo, že ponuka by mohla prevýšiť dopyt, pričom nikto neočakáva výrazné prekročenie.

„Myslím si, že všetko závisí od zníženia sadzieb. Ak sa neznížia sadzby tento rok, ceny budú v budúcom roku napäté, pretože na ne môžu tlačiť len kupujúci, a my sa blížime k limitom cenovej dostupnosti,“ povedal globálny vedúci výskumu v Knight Frank Liam Bailey.

Ceny nehnuteľností budú medzitým naďalej rásť na všetkých siedmich hlavných trhoch, na ktoré sa prieskum vzťahuje, okrem Nemecka. V USA, kde sa stále očakáva, že Federálny rezervný systém tento rok zníži sadzby aspoň raz, sa predpokladá, že ceny nehnuteľností vzrastú o päť percent v roku 2024 a o 3,3 percenta o rok nato. Očakáva sa, že priemerné ceny domov v Spojenom kráľovstve a Kanade vzrastú tento rok o 1,8 a 1,5 percenta a v roku 2025 sa zvýšia o ďalšie približne tri percentá.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Napätie na trhu s úvermi na bývanie v eurozóne je zvládnuteľné napriek vyšším úrokovým sadzbám