Cena zlata stúpla o viac ako percento. Dopyt po drahom kove udržuje na vysokej úrovni pokračujúca neistota súvisiaca s colnými plánmi amerického prezidenta Donalda Trumpa. Spotová cena zlata stúpla do 18.03 h SEČ o 1,2 percenta na 2931,75 dolára za troyskú uncu. Minulý týždeň vyskočila na historické maximum, keď zaznamenala 2942,70 dolár/unca.

Trump od svojho nástupu do funkcie prezidenta oznámil dovozné clá voči viacerým krajinám, plošné clá na dovoz ocele a hliníka a pohrozil recipročnými clami voči obchodným partnerom. To zvyšuje napätie na trhu, čo podporuje aktíva, ktoré v časoch geopolitickej či ekonomickej neistoty fungujú ako bezpečný prístav. K tým patrí aj zlato. Podľa analytikov nemeckej banky Commerzbank podporu cene žltého kovu poskytuje aj pokračujúci nákup zo strany centrálnych bánk.

Čo sa týka ďalších drahých kovov, rast cien zaznamenali platina a paládium, kým cena striebra stagnovala na úrovni 32,78 dolár/unca. Cena platiny sa zvýšila o 0,7 percent na 981,95 dolár/unca a paládia o 1,8 percenta na 980,14 dolár/unca.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Cena zlata stúpla na nový rekord, prekonala 2 942 dolárov za uncu