Cena uránu sa na svetových trhoch prudko zvyšuje, len za stredu vzrástla o viac ako osem percent. Trh tým reaguje na protesty v Kazachstane, ktorý je najväčším producentom tohto rádioaktívneho kovu na svete. Krajina sa snaží dostať pod kontrolu nepokoje, ktoré si vyžiadali obete na životoch, a ktoré znamenajú najväčší problém pre vládu tejto stredoázijskej krajiny za posledné desiatky rokov. Uviedla to agentúra Bloomberg.
Svetový líder
Kazachstan sa na ťažbe uránu vo svete podieľa viac ako 40 percentami. V roku 2020, čo je zatiaľ posledný rok, za ktorý sú dáta k dispozícii, táto bývalá sovietska republika vyprodukovala takmer 19 500 ton uránu. S veľkým odstupom bola druhá Austrália, na ktorú pripadá asi 6 200 ton, ukazujú záznamy Svetového jadrového združenia.
Cena uránu sa v stredu zvýšila zhruba o osem percent a podľa údajov organizácie UxC vystúpila na 45,25 USD za libru (asi 0,45 kg). Ani zďaleka to ale nie je maximum, na ňom sa urán ocitol v roku 2007, keď sa vo svete pripravovalo na výstavbu mnoho jadrových reaktorov. Vtedy cena vystúpila nad 140 dolárov za libru.
Obchod s uránom nie je jednoduchý
S uránom sa neobchoduje tak ľahko, ako je to bežné s inými komoditami, od ropy a plynu cez drahé a priemyselné kovy až po niektoré plodiny. Urán sa väčšinou obchoduje prostredníctvom kontraktov vyjednaných priamo medzi kupujúcim a predávajúcim. V roku 2007 sa ale začalo na komoditnej burze Nymex v New Yorku obchodovať s termínovými kontraktmi na urán.
Násilné protesty v Kazachstane, ktoré vyvolal prudký rast cien pohonných hmôt, si vyžiadali niekoľko ľudských životov a stovky zranených. S výpadkami sa stretávajú telekomunikačné siete a väčšinou nefunguje prístup k internetu. Rusko a jeho spojenci sa chystajú do krajiny vyslať mierové sily, vzhľadom na to, že o pomoc so zvládnutím nepokojov požiadal kazašský prezident.
Nepokoje môžu viesť k väčšej závislosti na dodávkach uránu z iných krajín. To sa už v stredu odrazilo na cenách akcií firiem, ktoré sa zaoberajú ťažbou a spracovaním uránu. Značná časť týchto firiem je z Austrálie, Spojených štátov a Kanady.
Porovnanie so Saudskou Arábiou
„Je to, ako keby Saudská Arábia mala problémy s ťažbou ropy," povedal prezident spoločnosti UxC LLC Jonathan Hinze. Kľúčovú úlohu Kazachstanu pri ťažbe uránu tak prirovnal ku kľúčovej úlohe Saudskej Arábie v ťažbe ropy. Arábia bola dlhodobo najväčším producentom ropy na svete a aj keď ju postupne dohnalo Rusko a Spojené štáty, zostáva kľúčovým členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Rusko ani USA v tejto organizácii nie sú.
„Aj keď tu teraz žiadny nedostatok nie je, obchodníci konajú podľa toho, že nedostatok sa potenciálne objaviť môže," vysvetlil Hinze, prečo sa ceny uránu teraz tak citeľne zvyšujú. UxC je poprednou výskumnou a analytickou organizáciou, ktorá sa zaoberá situáciou na trhu s jadrovým palivom.
Jadrové palivo vlani v septembri zaznamenalo ohromujúci comeback. Ceny sa zvýšili o 24 percent, čo bol najlepší mesačný výkon od konca roku 2008. Investori vsádzajú na to, že jadrová energia sa dočká renesancie, vzhľadom na to, že vlády sa odkláňajú od fosílnych palív, aby splnili prísne ciele na zníženie emisií uhlíka.