Ropa v piatok (6. 9.) výrazne zlacňovala. Na trhu prevážili obavy o dopyt po správe, že v Spojených štátoch vzniklo v auguste menej pracovných miest, ako sa očakávalo. Cena severomorskej ropy Brent klesla o 2,2 percenta na 71,06 dolára za barel. To predstavuje jej najnižšiu záverečnú úroveň od decembra 2021. Americká ľahká ropa WTI stratila 2,1 percenta a uzavrela na 67,67 dolára za barel, teda najnižšie od vlaňajšieho júna, napísala agentúra Reuters.
Americká ekonomika vytvorila v auguste 142 000 nových pracovných miest, menej ako sa čakalo. Miera nezamestnanosti sa v ôsmom mesiaci znížila na 4,2 percenta z júlových 4,3 percenta. Analytici dotazovaní agentúrou Reuters predpokladali, že v júli vznikne zhruba 160 000 pracovných miest a miera nezamestnanosti zostane na júlovej úrovni. Pokles miery nezamestnanosti naznačil, že by centrálna banka USA (Fed) nemusela tento mesiac pristúpiť k výraznejšiemu zníženiu úrokových sadzieb.
„Obavy o čínsku a americkú ekonomiku, znižujúcu sa schopnosť skupiny výrobcov (OPEC +) ovplyvňovať trh s ropou a jej dostatočná voľná ťažobná kapacita naznačujú, že ďalšie oslabovanie je veľmi pravdepodobné a rastový potenciál je obmedzenejší ako pred mesiacom," uviedol analytik firmy PVM Tamás Varga.
Obavy o americký a čínsky dopyt prevážili aj nad podporou vyplývajúcou z veľkého poklesu zásob v USA a štvrtkového rozhodnutia skupiny OPEC+ odložiť plánované zvýšenie ťažby.
Cenu ropy tlačia tento týždeň dole tiež signály, že líbyjské súperiace frakcie by mohli byť bližšie k dohode o ukončení sporu, ktorý zastavil vývoz ropy z krajiny.
Bank of America v piatok znížila svoj odhad ceny ropy Brent pre druhú polovicu tohto roka na 75 dolárov za barel z predchádzajúcich takmer 90 dolárov za barel. Odôvodnila to zvýšením globálnych zásob, slabším rastom dopytu a voľnou ťažobnou kapacitou skupiny OPEC+.