Globálna kapacita uhoľných elektrární v minulom roku stúpla o dve percentá, čo bol najvyšší rast od roku 2016.
K rastu prispela nová výstavba v Číne a oneskorené vyraďovanie starých elektrární z prevádzky v mnohých krajinách. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej nezávislou skupinou Global Energy Monitor.
Napriek rekordnému rastu kapacity obnoviteľných zdrojov boli vlani po celom svete uvedené do prevádzky uhoľné elektrárne s celkovou kapacitou 69,5 gigawattu, vrátane 47,4 gigawattu v Číne.
Kapacita uhoľných elektrární mimo Číny sa potom prvýkrát od roku 2019 zvýšila. Celosvetovo bolo odstavených z prevádzky iba 21,1 gigawattu kapacít, čo znamená, že čistý nárast predstavoval 48,4 gigawattu za rok, najviac od roku 2016. Celková kapacita uhoľných elektrární na konci roka tak predstavovala 2 130 gigawattov.
Od podpísania Parížskej dohody v roku 2015 znížilo 25 krajín kapacitu svojich uhoľných elektrární, ale 35 ju zvýšilo. Na splnenie cieľa, ktorým je obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej úrovni, je potrebné do roku 2040 vyradiť uhoľné elektrárne z prevádzky, odhadla Medzinárodná agentúra pre energiu.
To by si vyžadovalo zatvorenie v priemere 126 gigawattov ročne, čo zodpovedá dvom elektrárňam týždenne, v prípade, že by sa nepridávali žiadne nové kapacity. V súčasnosti sa však plánujú ďalšie elektrárne s kapacitou 578 gigawattov.
To zahŕňa 408 gigawattov v Číne a zodpovedá to zhruba dopytu po elektrine v Indii. Miera vyraďovania uhoľných elektrární z prevádzky v Číne potom bola vlani v súvislosti s obavami o energetickú bezpečnosť najnižšia za posledných desať rokov.