Bývanie v poslednom období výrazne zdraželo po celom svete, pričom jeho cenová dostupnosť klesla pod úroveň zaznamenanú pred finančnou krízou v roku 2008. Nová analýza Medzinárodného menového fondu (MMF) ukazuje, že typická domácnosť má dnes menej prostriedkov na financovanie nehnuteľnosti než pred kolapsom na realitnom trhu pred 15 rokmi.

Index dostupnosti bývania, ktorý hodnotí hypotekárne sadzby, ceny nehnuteľností a príjmy domácností, prerátali analytici MMF v 40 krajinách za posledných 50 rokov. V USA klesol z hodnoty približne 150 bodov v roku 2021 na aktuálnych 80. V Spojenom kráľovstve to bol pád zo 105 na 70. K podobným poklesom došlo v Rakúsku, Kanade, Maďarsku, Poľsku, Portugalsku, Turecku a v pobaltských krajinách, skonštatoval vedúci makroekonomickej analýzy Deniz Igan z MMF.

Hodnota indexu cenovej dostupnosti bývania často klesla pod kritickú hranicu 100 bodov, čo signalizuje, že priemerná domácnosť si nedokáže zabezpečiť dostatočný príjem na získanie hypotéky. Tento stav spôsobili rastúce úrokové sadzby a vyššie ceny nehnuteľností. Podľa D. Igana, k tomu významne prispeli aj problémy s nedostatkom bývania a vysoký dopyt po nehnuteľnostiach.

TRENCIN (TRENČÍN), SLOVAKIA – JULY 15, 2022: Beautiful view of old city centre and the Vah river from the Trenčín castle (Trenčiansky hrad) on a sunny day, Trencin Region (Trenčiansky kraj)
Neprehliadnite

Američania sa ani za dva roky k bývaniu ľahko nedostanú. Slovákov potrápi viac faktorov naraz

Na Slovensku sa začalo bývanie na jeseň 2022 zlacňovať, no v roku 2024 sa ceny opäť odrazili od dna. Za 11 mesiacov tohto roka ručička realitného barometra, ktorý monitoruje ceny bytov v krajských mestách, stúpla o 10,2 percenta. „Takýto prudký cenový rast a návrat na úrovne, ktoré sme videli počas realitného boomu pred pár rokmi, nečakal nikto,“ uviedol analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

Prekvapený je o to viac, že úrokové sadzby na hypotéky klesli iba nepatrne, a to zo 4,5 na štyri percentá. Príjmy obyvateľstva sa zvýšili. Nominálna mesačná mzda zamestnanca vzrástla v 3. štvrťroku 2024 medziročne o 5,8 percent na 1 484 eur. Po zohľadnení miery inflácie reálna mzda stúpla o tri percentá.

Ceny nehnuteľností rastú už štvrtý kvartál po sebe, potvrdzuje aj PR manažér Nehnuteľnosti.sk Filip Domovec. Potom, čo banky znížili úrokové sadzby hypoték, „hoci zatiaľ opatrne, došlo k oživeniu trhu a zvýšeniu dopytu po nehnuteľnostiach“. V lete tohto roka poskytli banky o zhruba polovicu viac úverov ako pred rokom; v súčasnosti je to o 40 percent viac.

Nice,Diligent,Man,Working,With,His,Colleague,Together
Neprehliadnite

Ľudia v najlepšom veku z hľadiska produktivity sú najviac zaťažení dlhmi a musia šetriť

Dopyt rástol aj preto, že ľudia sa v závere roka 2024 snažili využiť obdobie pred zvýšením DPH z 20 na 23 percent, ktoré vstúpi do platnosti od januára, uvádza F. Domovec s tým, že táto zmena zvýši už teraz vysoké ceny stavebných materiálov. To sa prejaví najmä na vyšších koncových cenách novostavieb. „Preto očakávame útlm dopytu po novostavbách. Ďalšie oživenie trhu by mohlo prísť už na jar, keď sa očakáva znižovanie úrokových sadzieb, čo by mohlo naštartovať dopyt po hypotékach“.

Hypotéky budú k trom percentám zlacňovať len veľmi pomaly, dopĺňa V. Kubrický. Rastúci cenový trend na realitnom trhu sa podľa neho udrží aj na budúci rok. „Niekde môžu nehnuteľnosti klesať, inde stagnovať či rásť, a to dokonca aj dvojciferným tempom.“

Ďalšie dôležité správy

Program Misia 1000. Prostredníctvom babíc pamáhajú v Nemocnici Spišská Nová Ves starostlivosti o tehotné ženy a o novorodencov v sociálne slabších komunitách.
Neprehliadnite

Európa sa ocitla na dne demografickej pasce. Narodilo sa najmenej detí od začiatku meraní