Podnikanie Reného Benka, ktorý svoj realitný konglomerát Signa priviedol k insolvencii, bolo riadne a transparentné, povedal bývalý rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer, ktorý predsedal v dozorných orgánoch Signa Prime a Signa Development. Z finančných problémov obvinil Európsku centrálnu banku, ako aj zavádzajúce investície, informuje Bloomberg.
Ocenenia nehnuteľností prešli riadnym posudkom externých odhadcov a audítorov, ktorí odsúhlasili aj ich predaje, uviedol A. Gusenbauer vo verejnoprávnom rozhlase ORF. Signa bola dlhodobo úspešnou a ziskovou spoločnosťou, ktorá prinášala zisky svojim majiteľom, investorom, zamestnancom a poradcom, dodal.
„Voči investorom vždy existovala transparentnosť, keďže výročné správy boli k dispozícii na stretnutiach akcionárov,“ povedal A. Gusenbauer. Vyjadril sa tak uprostred rastúcej kritiky riadenia obchodov spoločnosti Signa, najmä zo strany jej zakladateľa R. Benku.
Konglomerát vlastnil na konci roka 2022 majetok v hodnote viac ako 23 miliárd eur po dvoch desaťročiach exponenciálneho rastu. Zhromaždil tak cenné aktíva, ako je obchodný dom Selfridges v Londýne a Chrysler Building v New Yorku.
Signa však dosiahla najväčšiu insolventnosť v histórii Rakúska. Veritelia, zákonodarcovia a právnici spochybnili žiadosť spoločnosti o vyhlásenie platobnej neschopnosti, ktorá by manažmentu umožnila zostať vo vedení konglomerátu pod dohľadom súdom menovaného správcu. V rámci tohto procesu má spoločnosť 90 dní na to, aby sa s veriteľmi dohodla na pláne reštrukturalizácie, v rámci ktorého do dvoch rokov splatí 30 percent záväzkov.
Jednotka Galeria spoločnosti Signa, ktorá zastrešuje reťazec nemeckých obchodných domov, tento týždeň iniciovala svoju tretiu platobnú neschopnosť za štyri roky. Spoločnosť pri predchádzajúcej reorganizácii odpísala stámiliónové úvery od nemeckej vlády.
„Mám čisté svedomie, že sme v dozornej rade urobili všetko, čo sme museli,“ dodal ešte A. Gusenbauer. „Usilovali sme sa robiť správne rozhodnutia a dlhý čas to fungovalo výnimočne dobre.“