Ak si myslíte, že bohatstvo je výsledkom šťastia, je načase zmeniť pohľad na peniaze. Bývalý bankár a bloger Tim Denning sa s portálom Business Insider podelil o osem zlozvykov, ktoré majú chudobní ľudia.

1. Spoliehajú sa na sporiaci účet

Hotovosť môže vinou inflácie či poklesu meny stratiť hodnotu. Peniaze uložené v bezpečí na sporiacom účte ponúkajú ľuďom viac slobody. Prílišné šetrenie je však známkou strachu.

Aj Denning kedysi patril k ľuďom, ktorí nikdy neriskovali a väčšinu peňazí ukladali na sporiaci účet. Nelákala ho ani kúpa nehnuteľnosti, ani investovanie. A tak jeho konto v banke rástlo, no on bol stále chudobný.

Ľudia v jeho okolí bohatli, aj keď zarábali menej ako on. Brit si až potom všimol, že mali jednu vec spoločnú – nebáli sa riskovať a peniaze investovali.

2. Myslia si, že na peniazoch nezáleží

Podľa Denninga žijeme v dobe, keď je v móde zosmiešňovať miliardárov na sociálnych sieťach. Populárnou myšlienkou sa stala nenávisť k peniazom.

Toto správanie je v jeho očiach iba nástrojom k vybudovaniu falošného spoločenského „kapitálu“. Jeho jedinou hodnotou je to, že sa ľudia vďaka nemu cítia lepšie. Z toho kapitálu ale nevedia zaplatiť účty ani získať finančnú slobodu.

Na peniazoch záleží, pretože sú tým, čo hýbe svetom. Ľudia bez peňazí o nich podľa Denninga rozmýšľajú 24 hodín 7 dní v týždni, zatiaľ čo sa snažia nejak vyžiť z toho, čo majú.

Peniaze treba rešpektovať a treba si vážiť všetky veci, ktoré si za ne vieme kúpiť.

3. Nechajú sa oklamať

Denning varuje pred finančnými spoločnosťami, ktoré poskytujú možnosť odloženia platby za nákup. Tieto služby sú známe službou „kúp teraz, zaplať potom“ a nie sú ničím iným než pascou na peniaze.

Klienti týchto firiem si myslia, že sú zrazu finančne zruční, keď si na dlh kúpia tenisky za 50 dolárov. Celé je to podvod. Keď za tovar hneď nezaplatíte, spoločnosti vám naúčtujú vysoké poplatky a vy budete v konečnom dôsledku zas o čosi chudobnejší.

„Ak to nevieš zaplatiť v hotovosti, tak si to nekupuj,“ zvykne Britovi vravieť jeho 104-ročná stará mama.

4. Spoliehajú sa na silu vôle

Denning podľa svojich slov trpí finančnou lenivosťou, a preto už desať rokov investuje peniaze pomocou automatických prevodov. Bolo to vraj jeho najlepšie rozhodnutie.

Podarilo sa mu vďaka tomu investovať o státisíce dolárov viac, než keby to neurobil.