Bývalý austrálsky premiér Paul Keating v stredu označil plán svojej krajiny na nákup ponoriek s jadrovým pohonom od USA za „najhoršie rozhodnutie v histórii“, píše agentúra AP. Austrália na základe v pondelok oznámenej dohody plánuje kúpu najmenej troch takýchto plavidiel od Spojených štátov. Krajina sa tiež bude spolu s Britániou a USA podieľať na vývoji ponoriek. Plán v utorok odsúdili Čína a Rusko.

„Keď ich kúpime osem, tri budú na mori. Traja nás budú chrániť pred silou Číny. Naozaj? Veď je to nezmysel. Nezmysel, "uviedol Keating, ktorý bol austrálskym premiérom v rokoch 1991 až 1996. Neskôr predsedal desať rokov medzinárodnému výboru Čínskej rozvojovej banky (CDB).

Najhoršie medzinárodné rozhodnutie Austrálie

Keating dohodu označil za najhoršie medzinárodné rozhodnutie Austrálie za viac ako 100 rokov, konkrétne od prvej svetovej vojny, keď sa krajina pokúsila zaviesť brannú povinnosť. Kritizoval najmä cenu dohody. Tá Austrálii podľa tamojších nemenovaných predstaviteľov za 30 rokov odhadom vyjde na 230 miliárd eur. Vytvorí tiež 20-tisíc pracovných miest.

„Za 230 miliárd eur získame osem ponoriek. Je to určite tá najhoršia dohoda v histórii,“ povedal Keating. Na otázku novinárov, či jeho pohľad na vec neovplyvnili jeho osobné väzby na Čínu, odpovedal, že v rade CDB nepôsobí už päť rokov a že v krajine nemá žiadne obchodné záujmy.

Pakt o ponorkách s jadrovým pohonom

Cieľ vytvorenia flotily úplne nových ponoriek s jadrovým pohonom, ktorá by mala okrem iného slúžiť ako protiváha k rastúcemu vplyvu Číny v Indicko-pacifickej oblasti, oznámili austrálsky premiér Anthony Albanese, britský premiér Rishi Sunak a prezident USA Joe Biden v pondelok v San Diegu.

Plán je súčasťou uzavretého nového bezpečnostného paktu známeho ako AUKUS. Austrália ním zrušila kontrakt na nákup konvenčných francúzskych ponoriek a dala prednosť práve jadrovým ponorkám od USA, čo poškodilo vzťahy medzi Austráliou a Francúzskom.

Z Pekinu a Moskvy zaznela kritika

Spoločný vývoj ponoriek v rámci paktu AUKUS v utorok kritizovali Rusko a Čína. Podľa Číny Canberra, Washington a Londýn dohodou sebecky sledujú vlastné geopolitické záujmy, nedbajú na obavy medzinárodného spoločenstva a pokračujú ďalej po nebezpečnej ceste. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov účastníkov dohody obvinil, že Áziu kvôli tomu čakajú „roky konfrontácie“.

Ďalšie dôležité správy

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Peking a Moskva kritizujú dohodu aliancie AUKUS o ponorkách s jadrovým pohonom