„Som presvedčený, že pre mňa osobne nastal čas posunúť sa ďalej a zasadiť sa o to, aby racionálne návrhy a odporúčania mali väčšiu šancu uplatniť sa v praxi,“ uviedol O. Matej v správe, ktorú zverejnil na svojom webe IDH.
Dnešná politická reprezentácia podľa O. Mateja iba zriedkakedy počúva argumenty tretieho sektora. Preto sa rozhodol IDH opustiť a hľadať politickú platformu, ktorá by dokázala rozumné opatrenia presadiť do praxe.
„Táto úloha je však nezlučiteľná s mojím ďalším pôsobením v IDH, ktorý zostáva striktne nezávislou a apolitickou organizáciou. Preto jej rady opúšťam,“ doplnil O. Matej, niekdajší krajský šéf SDKÚ-DS v Prešove.
Pripomenul, že IDH je združenie expertov, ktorého úlohou je prinášať odborné názory a riešenia bez akéhokoľvek priameho prepojenia na politické dianie na Slovensku.
Okrem Dopravy chce vzniknúť aj strana Právo a povinnosť. V jej prípravnom výbore sú Peter Tomeček z Trnavy, Tibor Pintér z Nitry a Mário Balázs z Beladíc.
Na Slovensku je zaregistrovaných vyše 150 politických strán a hnutí. Politické hnutia na Slovensku vznikajú občas aj tak, že si niekto napríklad kúpi už existujúcu stranu a premenuje ju.
Pokiaľ strana nevzniká kúpou a premenovaním už existujúcej, jej zakladatelia musia vyzbierať aspoň 10-tisíc podpisov, odovzdať ich ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splní všetky zákonné podmienky, ministerstvo ju zaregistruje.
Pravidlá pre politické strany by sa mali meniť. SNS a Smer-SD predložili na júnovú schôdzu Národnej rady SR novelu zákona o politických stranách, ktorá prináša zmeny.