Čínska spoločnosť ByteDance napriek tlaku zo Spojených štátov nemá v úmysle predať Tiktok. Spojené štáty prijali zákon, ktorý firmu k takémuto postupu núti, inak bude v Amerike Tiktok zakázaný. Uviedol to server spravodajskej televízie BBC. Odvoláva sa na oznámenie firmy na jej oficiálnom účte na sociálnej sieti Toutiao, ktorú ByteDance vlastní.
TikTok už skôr uviedol, že zákon plánuje napadnúť na súde. Firma túto právnu úpravu považuje za protiústavnú.
Oznámenie firmy ByteDance sa objavilo v reakcii na správy v médiách, podľa ktorých podnik skúma možnosť predaja TikToku bez algoritmu, s ktorým aplikácia pracuje.
„Správy zahraničných médií o predaji TikToku firmou ByteDance nie sú pravdivé,“ uviedla spoločnosť. Dodala, že nemá žiadne plány na predaj TikToku.
Sprísnenie kontroly čínskej vlády nad súkromnými spoločnosťami vyvolalo v USA a ďalších západných krajinách obavy o to, akú veľkú kontrolu má čínska komunistická strana nad spoločnosťou ByteDance a nad dátami, ktoré má k dispozícii. TikTok opakovane poprel obvinenia, že čínska vláda má nad firmou ByteDance kontrolu.
TikTok uvádza, že 20-percentný podiel v ByteDance vlastní čínsky zakladateľ tejto firmy. Približne 60 percent firmy vlastnia inštitucionálni investori, vrátane veľkých amerických investičných firiem Carlyle Group, General Atlantic a Susquehanna International Group. Zvyšných 20 percent vlastnia zamestnanci z celého sveta. Tri pätiny členov správnej rady ByteDance sú pritom Američania.