Ministerstvo hospodárstva by malo mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie. Kabinet Roberta Fica požiadal Národnú radu o prerokovanie zákona v skrátenom legislatívnom konaní.

Rezort bude môcť žiadať o niektoré údaje napríklad z katastra nehnuteľností, finančnej správy, Sociálnej poisťovne alebo z informačných systémov energetických distribučných spoločností.

„Cieľom zberu a analýzy údajov je vytvorenie a napĺňanie štruktúrovanej databázy prevádzkovanej ministerstvom, ktorá sa v ďalšom období transformuje na informačný systém pre vyhodnocovanie ohrozenia domácností energetickou chudobou,“ uviedol rezort hospodárstva v schválenom materiáli.

Zákon ministerstvu stanovuje, o ktoré údaje môže jednotlivé inštitúcie a firmy žiadať. Najviac údajov môže získať z registra fyzických osôb, a to vrátane národnosti posudzovaného. Druhý najvyšší počet údajov môže získať z katastra nehnuteľností.

Ministerstvo si dalo do zákona aj povinnosť prijať primerané technické a organizačné opatrenia na ochranu súkromia a osobných údajov. Zákon zároveň ustanovuje, že rezort spracúva a uchováva získané údaje najdlhšie po dobu jedného roka odo dňa ich poskytnutia a po uplynutí lehoty ich bezodkladne zlikviduje.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Špekulantom so zelenou energiou na Slovensku odzvonilo, zdôrazňuje ÚRSO