V tretej vlne dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu Hy2Infra získalo súhlas Európskej komisie na poskytnutie štátnej pomoci vo výške 6,9 miliardy eur sedem členských štátov. Medzi 33 notifikovanými projektami je pritom aj projekt slovenskej spoločnosti Eustream.

Ako informuje Slovenská inovačná a energetická agentúra, jeho hlavným cieľom je úprava jednej línie plynovodného potrubia, ktorá má zabezpečiť vysokokapacitnú prepravu vodíka. Projekt má prispieť k dekarbonizácii slovenského priemyslu, rozvoju trhu s vodíkom a zvýšeniu bezpečnosti dodávok v rámci Európskej únie.

Zámerom projektov je spojiť verejný a súkromný sektor pri realizácii rozsiahlych projektov, ktoré poskytujú významné prínosy pre občanov Únie. Tretia vlna projektov v oblasti vodíka je zameraná na vytvorenie infraštruktúry. Európska únia v nej notifikovala 33 projektov od 32 spoločností zo siedmich členských štátov. Súhlasné stanovisko na poskytnutie štátnej pomoci získalo Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko a Slovensko. Ďalších 5,4 miliardy eur majú zabezpečiť súkromní investori.

Vďaka uvedeným projektom by mali byť vybudované veľké 3,2 gigawattové elektrolyzéry, približne 2 700 kilometrov nových a preprofiovaných potrubí na prenos a distribúciu vodíka, zariadenia na skladovanie vodíka s kapacitou najmenej 370 gigawatthodín a tiež terminály a súvisiaca prístavná infraštruktúra na prepravu 6 000 ton kvapalného organického vodíka ročne. Súčasťou sú aj projekty podporujúce spoluprácu pri vytváraní budúcich prepojení a prípravu spoločných technických noriem.

Uvedené projekty dopĺňajú dve predtým schválené vlny projektov v oblasti vodíka. Prvou bola technologicky orientovaná „Hy2Tech“, v rámci ktorej bol v júli 2022 notifikovaný projekt slovenskej spoločnosti NAFTA zameraný na výskum vplyvu vodíka na plynárenskú infraštruktúru. Druhá vlna „Hy2Use“ je orientovaná na využitie vodíka v priemyselných procesoch v sektoroch náročných na dekarbonizáciu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 48 Teutschenthal - Bioplynová stanica  pri veternej elektrárni s hnedouhoľnou elektrárňou Schkopau v pozadí v obci Teutschenthal neďaleko Halle vo východnom Nemecku v stredu 13. septembra 2023. FOTO TASR/AP

A biogas plant stands on the edge of a wind farm with the Schkopau lignite-fired power plant in the background in Teutschenthal, near Halle, eastern Germany, Wednesday, Sept. 13, 2023. (Jan Woitas/dpa via AP)
Neprehliadnite

Ceny energií sú tam, kde pred energetickou krízou. Práce na odvrátení ďalšej krízy pokračujú