Tisíce ľudí dnes vyšli v Budapešti do ulíc za vyššie platy a väčšie práva učiteľov. Pedagógov v proteste podporili študenti a tiež ľudí, ktorých trápi rýchly rast cien. Organizátori podľa agentúry APA tvrdia, že demonštrovalo 80-tisíc ľudí. Ide o posledný z radu protestov, v ktorom Maďari prejavujú svoju nespokojnosť s hospodárskou a školskou politikou premiéra Viktora Orbána. Demonštrácia sa konala k výročiu vypuknutia povstania proti sovietskej nadvláde v roku 1956, napísala agentúra Reuters.
Demonštranti kritizovali vládu za to, že nezvýšila učiteľom platy, ktoré sú podľa nich príliš nízke. To podľa protestujúcich spôsobuje malý záujem o toto povolanie a nedostatok pedagógov v školách. Kúpnu silu platov navyše znižuje vysoká inflácia, ktorá v Maďarsku v septembri dosiahla 20 percent.
Pre rýchle tempo rastu cien sa k protestom pridali tiež ľudia z iných profesií. „S touto nekontrolovateľnou infláciou nedokážeme nič ušetriť," povedal agentúre Reuters poštár Gyongyi Bereczky, ktorého rodina má pre rýchly rast cien problém vyjsť s peniazmi.
Za zvýšenie platov učiteľov a efektívnejšie opatrenia proti inflácii ľudia v Maďarsku demonštrovali už na začiatku tohto mesiaca, keď sa ich zišlo zhruba 35-tisíc. Bol to jeden z najväčších tohtoročných protestov.
Demonštrácia sa uskutočnila v deň, keď si Maďarsko pripomína výročie začiatku povstania proti sovietskej nadvláde v roku 1956. V príhovore k svojim priaznivcom na západe Maďarska Orbán vyzval na zomknutie národa. Podľa neho sa vláda snaží stabilizovať ekonomiku a bude pokračovať s politikou maximálnych cien energií. Práve stanovenie cenového stropu na elektrinu a plyn bolo kľúčovým prvkom vládnej reakcie na rýchly rast nákladov na energie. Toto opatrenie podľa agentúry Reuters však viedlo k výraznému rastu štátnych výdavkov a deficitu.