V Bruseli sa koná mimoriadny jednodňový samit Európskej únie, ktorého hlavnou témou je finančná a vojenská pomoc Ukrajine.

Hoci v posledných týždňoch prebiehali intenzívne rokovania, k takzvanej ukrajinskej facilite, teda poskytnutiu 50 miliárd eur z revízie rozpočtu Únie, má stále výhrady jedna krajina - Maďarsko.

Či sa podarí dosiahnuť dohodu celej dvadsať sedmičky, ukáže až rokovanie.

Súhlasí, ale má podmienky

Budapešť najskôr žiadala, aby sa o dlhodobej ukrajinskej pomoci rozhodovalo mimo takzvanej revízie viacročného finančného rámca, teda unijného rozpočtu na roky 2021 až 2027.

Poradca maďarského premiéra Viktora Orbána pripustil, že je Maďarsko nakoniec otvorené aj variantu, aby EÚ plánovanú pomoc Kyjevu zo svojho rozpočtu poskytla.

Krajina si však kladie dodatočné podmienky, napríklad, že k dohode budú pridané ustanovenia, ktoré dajú „Budapešti možnosť neskôr zmeniť názor“.

Podľa zatiaľ posledného návrhu záverov zo samitu únijní lídri na mimoriadnej Európskej rade navrhnú organizovanie každoročnej debaty o tom, ako Ukrajina s peniazmi EÚ nakladá.

Maďarsko by tak nezískalo právo financie vetovať, avšak mohlo by to rozptýliť jeho obavy. Či to bude maďarskému premiérovi stačiť, ukáže až schôdzka.

Prostriedky na „nesmrtiace vybavenie“

Okrem finančnej pomoci Ukrajine v rámci revízie rozpočtu EÚ budú členské štáty rokovať aj o zvýšení prostriedkov v takzvanom Európskom mierovom nástroji o päť miliárd eur s tým, že tieto peniaze by mali byť určené len na vojenskú pomoc pre Ukrajinu.

Ako napísal server Politico, s posilnením tejto pomoci súhlasí napokon aj Maďarsko, avšak za podmienky, že jeho príspevok pôjde na „nesmrtiace vybavenie“.

Očakáva sa tiež, že predmetom rozpravy bude aj situácia na Blízkom východe, najmä konflikt medzi palestínskym hnutím Hamas, ktoré EÚ považuje za teroristickú organizáciu, a Izraelom. Vzhľadom na niektoré rozdielne názory členských štátov však k tejto časti rokovania pravdepodobne nebudú žiadne závery.

Ďalšie dôležité správy

WA 46 Brusel - Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell (vpravo) a šéfka belgickej diplomacie Hadja Lahbibová diskutujú na rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli v pondelok 22. januára 2024. Pripojili sa k nim okrem iných aj šéfovia diplomacie Izraela, Saudskej Arábie, Egypta a Palestínskej samosprávy. FOTO TASR/AP 

European Union foreign policy chief Josep Borrell, right, speaks with Belgium's Foreign Minister Hadja Lahbib during a meeting of EU foreign
Neprehliadnite

Ukrajina môže od EÚ očakávať vojenskú pomoc najmenej 21 miliárd eur, povedal Borrell