Aktualizované 13. 1. 2010 o 16:40
Audit Európskej komisie (EK), ktorá na Slovensku preverovala pilotné sociálne podniky, odhalil závažné nedostatky. Tvrdí to Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, podľa ktorého komisia vo výsledkoch auditu nebude konštatovať pochybenia len v prípade bardejovského sociálneho podniku Arvik a Agentúry rozvoja Slovenska – Východ, ale aj celkové nedostatky Ministerstva práce v manažovaní všetkých ôsmych pilotných podnikov.
„Inštitút má k dispozícii z viacerých zdrojov potvrdené informácie, podľa ktorých už od júla 2009 odmieta preplatiť výdavky na pilotné sociálne podniky aj slovenské ministerstvo financií ako tzv. certifikačný orgán. Na základe toho existuje dnes už veľmi vysoké riziko, že z projektu pilotných sociálnych podnikov nepreplatí Európska únia nič,“ myslí si Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Informáciu TREDU potvrdil aj zdroj z prostredia vlády a prvé informácie pred zverejnením výsledkov auditu poskytlo aj samotné Generálne riaditeľstvo EK pre zamestnanosť.
Podľa serveru aktuálne.sk slovenská vláda už informovala EK o zrušení Arviku. Štatutárny zástupca sociálneho podniku Jozef Sendek sa do zverejnenia výsledkov auditu nechce k ničomu vyjadrovať.
Samotná ministerka V. Tomanová dnes po rokovaní vlády potvrdila, že ešte v polovici decembra minulého roka odstúpila od zmluvy s pilotným sociálnym podnikom Arvik. ,,V žiadnom prípade to nebolo rozhodnutie Európskej komisie," povedala podľa agentúry SITA V. Tomanová. Rezort práce a sociálnych vecí v tomto sociálnom podniku podľa ministerky zistil viaceré opakované nedostatky, ktoré sa neodstraňovali.
,,Požiadala som o kontrolu podniku Národný inšpektorát práce, Ústredie práce, aj daňový úrad a vzhľadom na to, že sa jedná o európske peniaze, aj Úrad boja proti korupcii," uviedla šéfka rezortu práce a sociálnych vecí podľa SITA. Ako dodala, k odstúpeniu od zmluvy pristúpila kvôli porušeniu zmluvných podmienok zo strany sociálneho podniku.
V. Tomanová priznala aj to, že audítori EK zistili v kontrolovaných sociálnych podnikoch určité nedostatky. Písomné závery audítorov bude mať podľa nej ministerstvo práce k dispozícii do dvoch týždňov. ,,Slovenská strana bude k tomu prijímať jednoznačné stanoviská a na základe posúdenia stanovísk slovenskej strany vznikne definitívne stanovisko audítorov," ozrejmila podľa SITA ministerka. Definitívna verzia odporúčania a záverov audítorov bude podľa Tomanovej známa do približne deviatich týždňov.
Inštitút žiada premiéra Roberta Fica, aby sa o prípad zaujímal a v prípade, že sa medializované informácie potvrdia, mal by odvolať ministerku práce Vieru Tomanovú. „Ona osobne tento projekt zastrešila, ignorovala všetky doterajšie upozornenia na jeho riziká a nepodnikla žiadne včasné nápravné opatrenia,“ tvrdí inšitút.
Projekt sociálnych podnikov má stále podporu V. Tomanovej. Slovenská televízia včera vo svojej hlavnej spravodajskej relácii uviedla príspevok o viedenskom sociálnom podniku Merit,kde bola ministerka na exkurzii.
Pilotným sociálnym podnikom ministerstvo práce schválilo projekty za 24 miliónov eur, ktoré mali na svoju činnosť získať z Európskeho sociálneho fondu. Ak EK odmietne projekt pre nedostatky prefinancovať, peniaze bude musieť vláda nájsť v rozpočte.
Foto na titulke - Vlado Benko