Európska komisia začala vyšetrovanie, či Čína nediskriminuje firmy z krajín Európskej únie pri verejnom obstarávaní na nákup zdravotníckeho vybavenia. Komisia to oznámila v oficiálnom vestníku EÚ. Brusel tak vôbec prvýkrát využil predvlani schválené pravidlá, ktoré mu umožňujú reagovať na obmedzovanie prístupu k tendrom vládami mimo únie napríklad vylúčením ich firiem z európskych výberových konaní. Čínske ministerstvo zahraničia v reakcii vyzvalo EÚ, aby predišla prípadným reštrikciám.
Čína podľa komisie uplatňuje na trhu zdravotníckeho vybavenia niekoľko zásad, ktoré vedú k obmedzeniu európskej konkurencie. Zákon o vládnych zákazkách nariaďuje čínskym štátnym firmám, aby až na výnimky kupovali čínske produkty. Iné pravidlá označované ako „Made in China“ stanovujú pri nákupe zdravotníckych nástrojov a pomôcok povinný podiel zastúpenia čínskych výrobkov. Čínske výberové konania tiež podľa komisie neraz stanovujú požiadavky takých nízkych cien, ktoré sú pre európske firmy usilujúce sa o zisk nesplniteľné.
„Uvedené reštriktívne dovozné opatrenia a postupy významne a systematicky znevýhodňujú hospodárske subjekty, tovary a služby z únie, keďže systematicky uprednostňujú pri verejnom obstarávaní nákup domácich výrobkov na úkor dovážaných výrobkov alebo podriaďujú účasť hospodárskych subjektov z únie na verejnom obstarávaní diskriminačným postupom,“ uviedla v odôvodnení EK. Jej vyšetrovanie sa týka viacerých kategórií vrátane zdravotných pomôcok, lekárskych prístrojov, nábytku do ordinácií a nemocníc, ale aj náplastí alebo obväzov.
EÚ môže na základe prvýkrát využitých pravidiel voči čínskym firmám uplatniť rovnaký postup, ktorému čelia tie európske v Číne. V rámci začatého konania chce však komisia najprv dať Pekingu priestor na vyjadrenie a šancu spor urovnať. Táto fáza by mala trvať deväť mesiacov, komisia ju však môže predĺžiť. Až potom pristúpi k ďalším krokom. Čínske ministerstvo zahraničia vyzvalo EÚ, aby prestala hľadať „zámienky“ pre bezdôvodné vylučovanie čínskych firiem z trhu EÚ, uviedla agentúra Reuters.
Čínska diplomacia už pred dvoma týždňami uviedla, že je znepokojená opatreniami EÚ voči svojmu priemyslu a spoločnostiam a považuje ich za diskriminačné. Reagovala tým na rozhodnutie komisie začať vyšetrovanie čínskych dodávateľov turbín pre veterné elektrárne v EÚ kvôli podozreniu z nadmerného využívania štátnych dotácií. Únia môže obmedziť čínskym firmám prístup na svoj trh aj v prípade, že sa tešia štátnej pomoci, ktorá je v EÚ zakázaná.