(Aktualizované 19.3., 19:30 o stanovisko ministerstva práce.)

Po bardejovskom sociálnom podniku Arvik, s ktorým ministerstvo práce zrušilo zmluvu a Európska komisia (EK) nepreplatí jeho činnosť, čaká rovnaký osud aj zvyšných sedem podnikov. Vyplýva to zo záverov auditu Európskej komisie (EK), ktoré dnes zverejnil kandidát na poslanca do Národnej rady za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Ministerka práce Viera Tomanová sa však tvári, že o ničom nevie. „A prečo by sme ich nedostali?“ reagovala včera na otázku novinárov o zisteniach auditu. Dodala tiež, že ani Brusel nemá jasno v tom, či Slovensko v prípade sociálnych podnikov porušilo pravidlá o štátnej pomoci.

Audit prebehol v novembri a decembri minulého roku, záverečná správa bola vyhotovená 1. marca. Vzťahuje sa na všetkých osem pilotných sociálnych podnikov, nielen na Arvik a Revúcky sociálny podnik, ktorých pochybenia boli medializované už skôr. Na podniky vláda vyčlenila z operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia 25 miliónov eur, podľa správy komisie však ich činnosť bude musieť Slovensko zafinancovať z vlastných zdrojov.

„Pomoc pre sociálne podniky nerešpektuje podmienky zákonnosti a vhodnosti použitia fondov. Odporúča sa preto, aby bolo financovanie sociálnych podnikov zrušené a akékoľvek zálohy a refundácie nákladov vymáhané,“ píše sa na 22. strane správy auditu.

Hlavný dôvod, pre ktorý Brusel navrhuje zrušenie financovania podnikov z fondov EÚ, je nedodržanie pravidiel o štátnej pomoci. Za tú sa považuje podpora subjektom, ktoré ponúkajú svoj tovar aj na zahraničných trhoch a táto podpora im pomáha ku konkurenčnej výhode alebo ohrozuje hospodársku súťaž. Štátnu pomoc Brusel nezakazuje, ale musí jej predchádzať proces schvaľovania, do ktorého je zahrnutá aj EK. To sa však v prípade pilotných sociálnych podnikov nestalo.

Audítori našli aj vážne procesné pochybenia vo fungovaní podnikov. Riaditeľ Revúckeho sociálneho podniku Vojtech Paluš je súčasťou manažmentu firmy Gemstav, ktorá prenajíma pozemok sociálnemu podniku a ešte do decembra 2009 bol prepojený na firmu Golden Wood, ktorá je hlavným zákazníkom Revúckeho sociálneho podniku. „Údaje o cenách výrobkov predávaných firme Golden Wood naznačujú, že výrobky sú predávané za nižšie ako trhové ceny,“ píše sa na 28. strane správy. Podľa audítorov ak by podnik predával svoje produkty za trhové ceny, generoval by oveľa vyššie marže. Tie by sa však mali vracať do Európskeho sociálneho fondu, čo sa však nestalo.

O vážnych pochybnostiach o oprávnenosti výdavkov podnikov vedelo ministerstvo práce už v lete minulého roku. Ministerstvo financií 22. júla rezortu V. Tomanovej zaslalo list, v ktorom informovalo o neštandardnej výške osobných výdavkov manažmentu podnikov či duplicite výdavkov. Pri zbere údajov k auditu však EK zistila, že zistené nedostatky nikto neriešil. Navyše podľa M. Beblavého ministerstvo financií sociálnym podnikom ďalej preplácalo faktúry.

Okrem zrušenia financovania podnikov Brusel slovenskej vláde odporúča overiť aj fungovanie nepilotných sociálnych podnikov, ktoré vznikajú od jari minulého roku. V prípade, že aj v ich boli porušené pravidlá o štátnej pomoci, riadiace orgány majú vykonať finančné korekcie.

Ministerstvo práce má do polovice mája čas na vyjadrenie k auditnej správe, no podľa M. Beblavého stanovisko EK sa mu už nepodarí zvrátiť. Pravdepodobnejší je scenár, že pilotné podniky zruší a ak jeho zakladatelia nebudú mať peniaze na vrátenie vyčerpaných peňazí, podniky sa dostanú do konkurzu. Z následného predaja výrobných zariadení by sa do štátnej pokladnice mohla dostať aspoň časť z minutých peňazí.

Ministerstvo financií v minulom roku pilotným podnikom preplatilo 3,4 milióna eur. Podľa M. Beblavého sa už ministerstvo práce ani nesnaží presvedčiť Brusel o korektnosti projektu pilotných sociálnych podnikov a spoločne s ministerstvom financií chce dosiahnuť aspoň možnosť alokácie miliónov eur na iné projekty. 

Ku zverejneným záverom auditu Európskej komisie sa ministerstvo práce vyjadrilo prostredníctvom hovorcu rezortu Michala Stušku nasledovne: "Zverejňovanie vnútorných pracovných materiálov, ktoré sú predmetom diskusie medzi slovenskými inštitúciami a EK považuje MPSVaR zo strany M. Beblavého za neetické. MPSVaR je viazané záväzkom nezverejnovať a nekomentovať pracovné  otvorené dokumenty a teda nemôže v tomto momente konkrétne reagovať na túto demagogickú kampaň."

"Problemové zistenia týkajúce sa aktivít pilotných sociálnych podnikov budú budú slovenské orgány skúmať a odstraňovať aj naďalej, žiadny okruh problému, ktorý otvára pracovná verzia informácie od EK nie je uzavretý, rovnako ako EK dodnes nie sú známe všetky argumenty a podklady orgánov kompetentných ku kontrole jednotlivých aktivít pilotných sociálnych podnikov, alebo otázke celkového nastavenia štátnej pomoci. Na prvý odpočet zhruba 6-mesačnej doby implementácie pilotných sociálnych podnikov v SR je dnes priskoro", uvádza sa v stanovisku.

Foto na titulke - Milan David