Nie je tajomstvom, že Brusel je plný špiónov, píše Politico.

Sedia za barom počas podujatí organizovaných think-tankmi, kladú otázky na tlačovkách inštitúcií EÚ či „naťahujú“ uši v baroch a reštauráciách v blízkosti budovy Európskej komisie.

Steny v Bruseli majú uši. Boj proti špionáži tu však pomaly začína naberať obrátky a únijní lovci špiónov posilňujú svoje snahy. Hnacím motorom sú im ruská agresia, čínski špióni či návrat geopolitiky veľmocí.

Do akej miery sa s týmto problémom dá niečo robiť je otázkou, ktorej títo lovci v súčasnosti čelia.

Koľko ich je?

Na začiatok treba uviesť, že nikto nevie, koľko špiónov sa v Bruseli naozaj nachádza. Keď sa na to opýtate príslušníkov belgickej bezpečnostnej služby, tak si radi zavtipkujú, že ak sa to náhodou niekomu podarí zistiť, tak im má dať vedieť.

Ďalším faktorom je počet cieľov, ktoré by sa špiónom mohli zdať lákavé a ktoré vyplývajú z bohatého zastúpenia medzinárodných inštitúcií v tomto hlavnom meste.

Brusel je sídlom nielen inštitúcií EÚ či NATO, ale aj zhruba stovky medzinárodných organizácií a troch stoviek diplomatických misií. Spolu sa tu nachádza zhruba 26 tisíc registrovaných diplomatov, pričom každý z nich môže potenciálne byť aj špiónom.

Profesia ako spôsob krytia

Najlepším krytím pre bruselských špiónov sú diplomatické pasy. Nielenže majú takíto činitelia podávanie si rúk s najvyššími politickými predstaviteľmi či získavanie informácií v popise práce, no vďaka Viedenskému dohovoru sa nemusia báť trestného stíhania. Príslušníci belgickej bezpečnostnej služby odhadujú, že pre spravodajské služby pracuje v rámci niektorých veľvyslanectiev od desať do dvadsať percent diplomatov.

Práca v think-tankoch či akademických inštitúciách je takisto lákavým krytím, keďže ľuďom tu platia za získavanie a analýzu informácií.

Dobrým krytím je v neposlednom rade aj práca v médiách. Novinári majú prístup k širokej škále rôznych podujatí či tlačových konferencií a ich zamestnanie im poskytuje skvelú výhovorku, ak by sa politikom ich prílišná zvedavosť zdala podozrivou.

Neexistujúca koordinácia na úrovni EÚ

Honbu na špiónov v Bruseli má do veľkej miery na starosti belgická vláda.

Európska komisia, Európska rada, Európsky parlament či NATO majú svoje vlastné oddelenia zodpovedné za otázky bezpečnosti, ktoré sa špiónom snažia zabrániť preniknúť do sídel inštitúcií, či získať prístup k citlivým dokumentom.

Na úrovni EÚ však neexistuje žiadna oficiálna bezpečnostná služba či zastrešujúca organizácia, ktorá by koordinovala špionážne služby 27 členských štátov bloku. A ani sa nezdá, že by sa to malo v dohľadnom čase zmeniť.

Zodpovednosť za odhaľovanie špiónov nesie belgická štátna bezpečnostná služba a príslušníci Všeobecnej spravodajskej a bezpečnostnej služby, ktorí spolupracujú so 120 službami z 80 krajín.

Nové opatrenia

Lídri EÚ desaťročia ignorovali myšlienku, že by agentov Moskvy, Pekingu či Teheránu naozaj mohli zaujímať citlivé dokumenty, ktoré kolujú v žilách sivých budov európskych inštitúcií. Nedávne udalosti ich však z tohto omylu vyviedli.

„Kontrašpionáž nikdy nebola silnou stránkou Európanov,“ zhodnotil predstaviteľ americkej spravodajskej služby, ktorý vysvetlil, že sa v tejto otázke vždy do veľkej miery spoliehali najmä na Spojené štáty. Na kontinente podľa neho možno v súčasnosti pozorovať zmenu mentality.

Začiatkom roka 2022 prijalo Belgicko zákon, ktorý bezpečnostným úradníkom v rámci vyšetrovania poskytuje väčšie právomoci. Okrem toho má belgická bezpečnostná služba v pláne do roku 2024 zvýšiť počet svojich zamestnancov na tisíc, pričom má ísť o „historickú“ investíciu. Koľko z nich sa bude venovať kontrašpionážnej činnosti je však tajomstvom.

Belgický minister spravodlivosti Vincent Van Quickenborne má v pláne predložiť nový zákon, ktorý uľahčí trestné stíhanie tým, že rozšíri definíciu špionáže, ktorá v Belgicku nie je trestným činom. Špióni sa vystavujú riziku trestného stíhania iba zdieľaním utajovaných informácií týkajúcich sa kľúčových národných záujmov nepriateľským či zahraničným mocnostiam.

Aj napriek týmto snahám panujú v politických kruhoch obavy, že to na potlačenie špionáže nebude stačiť.

Ďalšie dôležité správy

Taiwan reagoval na opakované hrozby Číny vojenským cvičením
Neprehliadnite

Taiwan odhalil čínskeho špióna, nechal sa podplácať a v prípade vypuknutia vojny sa mal vzdať