Britské parlamentné voľby priniesli drvivé víťazstvo Labouristickej strany, ktorá sa k moci dostáva po viac ako desaťročí. Strana podľa výsledkov, ktoré zverejnil verejnoprávny vysielateľ BBC, v 650-člennej dolnej komore parlamentu získa prinajmenšom 410 kresiel, čo jej zabezpečí pohodlnú väčšinu. Oproti predošlým voľbám si labouristi pripísali 209 kresiel. Naopak Konzervatívna strana po 14-ročnej vláde čelí najhoršiemu výsledku v jej histórii, keď stratila 248 kresiel a zostalo jej 119 mandátov.
Liberálni demokrati vo štvrtkovom hlasovaní získali 71 kresiel, pričom si výrazne polepšili o 63 mandátov. Škótska národná strana naopak o najmenej 38 kresiel prišla a má zatiaľ len deväť mandátov. Populistická strana Reform UK získala štyri kreslá, pričom pri ôsmom pokuse sa mandát podarilo zabezpečiť aj jej lídrovi Nigelovi Farageovi.
Labouristi na čele s Keirom Starmerom, ktorý sa neskôr počas dňa oficiálne stane premiérom, čelia obrovskej výzve viesť krajinu na pozadí ekonomickej krízy, krízy v Národnej zdravotnej službe, vysokých životných nákladov, rastúcej nedôvery voči vládnym inštitúciám a roztrieštenej spoločnosti. „Mandát ako tento prichádza s veľkou zodpovednosťou,“ vyhlásil podľa agentúry AP Starmer v prejave k priaznivcom a dodal, že boj o opätovné získanie dôvery ľudí po rokoch dezilúzií „je bitka, ktorá definuje náš vek“. „Zmeny sa začínajú teraz,“ vyhlásil tiež labouristický líder.
Končiaci premiér Rishi Sunak uznal prehru konzervatívcov, pričom skonštatoval, že voliči nad stranou vyniesli „vytriezvujúci verdikt“. Viacero vysokopostavených konzervatívcov prišlo o svoje poslanecké mandáty, medzi nimi napríklad niekdajšia premiérka Liz Truss, líderka dolnej snemovne Penny Mordaunt, minister obrany Grant Shapps, ministerka školstva Gillian Keegan či bývalý minister obchodu Jacob Rees-Mogg.