Britské námorníctvo vo štvrtok oznámilo, že sa mu v medzinárodných vodách podarilo zhabať pašované iránske zbrane, medzi ktorými boli aj rakety zem-vzduch a motory pre strely s plochou dráhou letu.
Zásielka obsahovala technologicky pokročilé zbrane
Vrtuľník z britskej fregaty HMS Montrose spozoroval 28. januára a 25. februára rýchločlny plávajúce smerom od iránskeho pobrežia. Následne boli z člnov skonfiškované debny, ktoré obsahovali technologicky pokročilé zbrane, uviedlo britské kráľovské námorníctvo vo vyhlásení.
„Zhabané debny boli vrátané do Británie na technickú analýzu, ktorá odhalila, že zásielka obsahovala niekoľko raketových motorov určených na iránsku výrobu striel s plochou dráhou letu pre pozemný útok typu 351 a rakety zem-vzduch typu 358," uvádza sa vo vyhlásení.
Obe operácie boli súčasťou rutinných bezpečnostných námorných operácií, pričom pri februárovom zásahu posádke fregaty HMS Montrose pomáhal aj americký torpédoborec USS Gridley.
Rakety sa používajú na jemenských povstalcov
Britské námorníctvo vo svojom vyjadrení neuvádza, kam zhabané zbrane smerovali. Rakety s plochou dráhou letu typu 351 ale často používajú jemenské skupiny šiitských povstalcov tzv. húsíovia, keď útočia na ciele v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch (SAE).
Iránska vláda bezprostredne nereagovala na otázky médií, ktorým sa nepodarilo kontaktovať ani predstaviteľov jemenských húsíov.
Jemen je najchudobnejšou krajinou arabského sveta a od roku 2014 tam zúri vojna, v ktorej proti sebe bojujú vládne jednotky a šiitskí húsíovia. Na strane vlády bojuje od roku 2015 koalícia na čele so Saudskou Arábiou a SAE. Povstalcov zase podporuje Irán. Konflikt sa preto vníma aj ako vojna týchto dvoch krajín Perzského zálivu s Iránom, vysvetľuje Reuters.