Živočíšna výroba zodpovedá za zhruba 80 percent všetkých emisií skleníkových plynov. Mnohé firmy preto pracujú na vývoji alternatív k mäsu s cieľom zmierniť negatívny vplyv potravinárskeho priemyslu na životné prostredie. Na britskom trhu sa už objavilo mleté mäso z cvrčkov či krmivo pre domáce zvieratá vyrobené z kultivovaného kuracieho mäsa. Konzervatívna britská vláda sa v rámci stratégie na zníženie emisií z poľnohospodárstva zaviazala urobiť z Veľkej Británie lídra v oblasti alternatívnych proteínov.

Národné inovačné centrum pre alternatívne proteíny (NAPIC) má zjednodušiť administratívne procesy pri uvádzaní alternatívnych proteínov na trh a zabezpečiť ich bezpečnosť. Zároveň sa chce prostredníctvom prieskumov a diskusií dozvedieť, ako podporiť ich predaj. „Chceme, aby sa tieto proteíny stali bežnou súčasťou jedálnička pre udržateľnejšiu planétu,“ dodala profesorka Anwesha Sarkarová z Univerzity v Leedse, kde bude výskumné centrum sídliť. Financovanie mu poskytuje britská vládna agentúra pre výskum a inovácie (UKRI).

Profesor Guy Poppy z UKRI zdôraznil potrebu identifikovať druhy hmyzieho proteínu, ktoré budú spotrebitelia ochotní kupovať. „Má byť rozomletý na prášok, ktorý bude základom proteínovej sušienky so zníženým obsahom tuku a cukru, alebo existuje nejaký medzikrok, v ktorom sa hmyz zmení na niečo, čo pripomína hamburger?“ zamyslel sa.

Vedci budú analyzovať aj potenciálne alergény, vplyv na zdravie a spôsoby, ako zmierniť obavy spotrebiteľov týkajúce sa chuti a ceny. „Vieme, že nebudú kupovať jedlo, ktoré sa im hnusí alebo je drahšie než ich tradičné voľby. Okrem toho sa musíme uistiť, že akékoľvek nové alternatívne proteíny budú bezpečné a zdravé,“ dodala profesorka Louise Dyeová z Inštitútu pre udržateľné potraviny Sheffieldskej univerzity.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

S emisiami metánu zatočia nové tablety. Kravy po nich budú menej grgať