Nárast počtu ľudí, ktorí z pracovného trhu vypadli z dôvodu dlhodobého ochorenia, premenil Spojené kráľovstvo na „chorého muža Európy“. Krajina tak na daniach z príjmu ročne prichádza o päť miliárd libier, čo vyplynulo z novej štúdie think-tanku Inštitút pre výskum verejnej politiky.
V porovnaní s predpadnemickými úrovňami eviduje Británia o 900-tisíc viac neaktívnych občanov v produktívnom veku. Títo ľudia nielenže nepracujú, ale ani si prácu aktívne nehľadajú. Mnohí z nich sú navyše odkázaní na dávky pre osoby so zdravotným postihnutím. Celkový počet neaktívnych osôb v dôsledku chorôb by mohol v Spojenom kráľovstve vzrásť z dnešných 2,8 na 4,3 milióna.
Spomalenie tohto trendu by mohlo vyriešiť mnohé z najnaliehavejších ekonomických výziev, ktorým Británia čelí, vrátane nízkeho rastu a produktivity. Zlepšenie zdravia obyvateľov by Národnej zdravotnej službe ušetrilo do roku 2035 až 18 miliárd libier ročne, zlepšilo regionálnu rovnosť a zvýšilo mzdy.
Neaktivita zasiahla Spojené kráľovstvo tvrdšie než ostatných členov G7, kde miera účasti na pracovnom trhu prekonala predpandemické úrovne. „V oblasti zdravia za našimi partnermi zaostávame. Počet ľudí s dlhodobými ochoreniami u nás rastie, pričom so zlým zdravotným stavom bojujú väčšinu života,“ uviedol think-tank. Britský minister zdravotníctva Wes Streeting privítal závery správy a zdôraznil, že bez zdravej spoločnosti nemožno vybudovať zdravú ekonomiku.