Oceliareň British Steel sa údajne pripravuje na zrušenie až dvoch tisícok pracovných miest v rámci programu znižovania nákladov, aj keď jej čínski vlastníci žiadajú od vlády Spojeného kráľovstva veľké dotácie. O potenciálnom prepúšťaní informoval nedeľník Sunday Times. Tento krok vraj súvisí s výmenou vysokých pecí na uhlie za elektrické oblúkové pece (EAF), ktoré vyrábajú „zelenšiu" oceľ.
Prechod na ekologickejšiu technológiu by mohol odblokovať nové financie pre čínsku skupinu Jingye, ktorá vlastní British Steel od roku 2020, vrátane 300 miliónov libier (343,98 milióna eur) z peňazí daňových poplatníkov, napísali noviny.
Hovorca British Steel v súvislosti s touto správou uviedol, že oceliareň sa zaviazala „poskytovať dlhodobú, kvalifikovanú a dobre platenú prácu pre tisíce zamestnancov a mnohých ďalších v dodávateľských reťazcoch". Dodal však, že firma "pokračuje v posudzovaní svojich možností a v rámci prechodu na nulové emisie vyhodnocuje rôzne scenáre prevádzky, ktoré jej pomôžu dosiahnuť ambiciózne ciele".
Odborový zväz GMB v reakcii na správu vyhlásil, že hromadné prepúšťanie nie je podľa neho spôsob, ako dekarbonizovať oceliarsky priemysel. „Existuje nespočetné množstvo dostupných možností a stredobodom každého plánu musí byť prechod spravodlivý pre zamestnancov," dodal vo vyhlásení.
Podľa Sunday Times nebolo prijaté žiadne konečné rozhodnutie. Nedeľník ale pripomenul, že British Steel bojuje so stratami. A denník Guardian odhaduje tieto straty na 30 miliónov libier mesačne. Prepúšťanie by sa dotklo zamestnancov v oceliarni aj v centrále v Scunthorpe v severovýchodnom Anglicku. Spoločnosť Jingye odmietla článok komentovať.