Spojené kráľovstvo zruší mimoriadnu daň v energetike, ak ceny ropy a plynu klesnú na „normálnu“ úroveň na dlhšie obdobie. Oznámila to v piatok vláda v Londýne. Británia minulý rok zvýšila daň zo ziskov z produkcie ropy a plynu v Severnom mori na 75 percent zo 40 percent po tom, ako ruská invázia na Ukrajinu spôsobila prudký nárast cien ropy a plynu.
V piatok vláda uviedla, že sa táto daň vráti k 40 percentám, ak priemerná cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesne na alebo pod 71,40 dolára za barel dva štvrťroky po sebe. A termínované kontrakty na plyn musia klesnúť na alebo pod 54 pencí za jeden therm ( 29,31 kilowatthodiny).
Vo vyhlásení dodala, že tieto limity pre ceny boli založené na 20-ročných historických priemeroch.
Vyššia daň pomohla dotovať účty za energie
V piatok dopoludnia sa ropná zmes Brent predávala za 76,22 dolára za barel a plyn za 68 pencí za therm, pričom obe ceny v uplynulých mesiacoch výrazne klesli, keďže sa situácia s dodávkami zlepšuje.
Ak by sa však ceny udržali nad historickými priemermi, mimoriadna daň zostane v platnosti až do októbra 2028. Vyššia daň pomohla štátu dotovať účty za energiu pre milióny britských domácností po ich strmom zdražení v dôsledku vojny na Ukrajine.
Spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá však tvrdia, že mimoriadna daň poškodzuje investície do ekologickejšej energie, ktoré sú nevyhnutné, ak sa Spojené kráľovstvo chce stať do roku 2050 uhlíkovo neutrálne.