Veľká Británia sa chce stať vesmírnou superveľmocou, no bránia jej v tom politické nezhody a slabá miera domácich investícií. Krajina preto, zdá sa, potrebuje medzinárodných partnerov po brexite viac než kedykoľvek predtým, píše agentúra Bloomberg.

Z prípadovej štúdie o priemyselnej stratégii Spojeného kráľovstva po odchode z Európskej únie vyplynulo, že britské firmy sa v súčasnosti zameriavajú na spoluprácu a fúzie, pričom sa v rastúcom vesmírnom sektore sústreďujú na špecializované úlohy, akými sú odstraňovanie vesmírneho odpadu a odpal malých rakiet.

Niektoré popredné britské firmy sa stávajú súčasťou nadnárodných konglomerátov. V roku 2023 tento osud postihol aj vedúcich britských satelitných operátorov Inmarsat a OneWeb, ktorých pohltili zahraniční konkurenti s cieľom dobehnúť Starlink patriaci Elonovi Muskovi. Projekty týkajúce sa odpalov rakiet boli pozastavené z dôvodu bankrotu či omeškania. Výrobe vesmírnych technológií zas vo Veľkej Británii dominujú zahraničné spoločnosti, akým je letecký gigant Airbus.

Po brexitovom vylúčení z navigačných GPS systémov EÚ sa Veľká Británia do veľkej miery spolieha na Spojené štáty. Vzhľadom na elektronické bojové systémy, ktoré sa dnes používajú v Európe, to môže predstavovať riziko, podotkol špecialista na navigáciu Andy Proctor.

Odchodom z EÚ prišla Británia v rámci trhu práce aj o prístup k novým talentom. „Už pred brexitom išlo o výzvu, no po brexite ide o ešte naliehavejšiu výzvu,“ povedala Lucy Edgeová, výkonná riaditeľka organizácie Satellite Applications Catapult.

Zakladateľ spoločnosti Surrey Satellite Technology Martin Sweeting si myslí, že snaha Británie stať sa vesmírnou superveľmocou je vzhľadom na výdavky hlúpa. Odchod z EÚ podľa neho navyše spôsobil, že firmy ako tá jeho prišli o prístup k lukratívnym zmluvám, ktoré sa týkajú satelitného navigačného programu EÚ s názvom Galileo.

Ďalšie dôležité správy

International,Space,Station,On,Orbit,Of,Earth,Planet.,Iss.,Dark
Neprehliadnite

Rusko a NASA predĺžili spoluprácu, budú pokračovať v dohode o spoločných vesmírnych letoch