Je rok 2027 a londýnsky čierny trh so starými smartfónmi prekvitá. Ojazdené autá sa predávajú rýchlejšie ako ktorýkoľvek produkt z montážnych liniek v Spojenom kráľovstve. Výpadky internetu sú bežné, inflácia stúpa a zoznamy čakateľov na služby verejného zdravotníctva sa opäť predlžujú. Británia je v zovretí globálnej polovodičovej krízy, píše Bloomberg.

V tomto hypotetickom scenári zásoby čipov vyschli rok po tom, čo Čína zaútočila na Taiwan a zablokovala výrobu v spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing, ktorá vyrába 92 percent najpokročilejších polovodičov na svete. Širšie napätie v regióne prerušilo dodávky od iných kľúčových producentov v Japonsku a Južnej Kórei. Peking obmedzil svoj vlastný export kvôli obmedzeniam zo strany USA.

Podnetom pre fiktívny nedostatok technológií mohlo byť aj tsunami dostatočne veľké na to, aby vyradilo továrne na Taiwane, v Južnej Kórei a Japonsku. Takéto sú veľmi reálne potenciálne otrasy predpokladané v rámci simulácií, ktoré vláda Spojeného kráľovstva uskutočňuje, aby sa pripravila na nedostatok čipov. To by mohlo spôsobiť hrozné ekonomické dôsledky.

Británia pripravuje núdzové cvičenie na viacerých vládnych oddeleniach, pričom covidová pandémia ponúkla iba ukážku chaosu, ktorý môžu rozpútať drobné kremíkové doštičky. Podľa nového článku od docenta Chun-Yi Leeho z University of Nottingham by nedostatok čipov od roku 2020 prispel k zatvoreniu továrne Honda Motor.

Priebeh covidu však nebol ničím v porovnaní s katastrofou, ktorá by zachvátila Spojené kráľovstvo, ak by sa svetové dodávky čipov prerušili v jeho srdci východnej Ázie, kde sa vyrába viac ako polovica všetkých polovodičov. „Pre spotrebiteľov by to znamenalo oveľa vyššie ceny,“ povedal Ch. Lee.

Podľa dokumentu Medzinárodného menového fondu z roku 2021 utrpia ekonomiky USA a Európy vrátane Spojeného kráľovstva v priebehu niekoľkých rokov ekonomické straty vo výške päť percent hrubého domáceho produktu. Stúpli by aj ceny elektronického tovaru.

Ak je príčinou vojenská eskalácia Číny, britské úrady predpokladajú, že výdavky na obranu Spojeného kráľovstva vzrastú z dvoch na tri percentá HDP, čím sa k deficitu pridá ďalších 25 miliárd libier. Rovnako tak rastúce obchodné bariéry obmedzujú rastový potenciál Británie a štátny dlh sa stáva neudržateľným.

Potrebujeme plán B

A to je ten lepší scenár. Aby sa vláda pripravila na najhorší variant, vykonáva záťažový test – podobne ako pri simulácii pandémie štyri roky pred covidom. Zaradila odolnosť dodávok čipov za najvyššiu prioritu vo svojom integrovanom prehľade národnej bezpečnosti a medzinárodnej politiky.

„Nemáme žiadnu odolnosť a žiadne pohotovostné plány, na rozdiel od toho, že USA stavajú továreň na mikročipy v Arizone. Potrebujeme plán B a na začiatok potrebujeme urgentnú kontrolu zásob,“ povedal poslanec Tory Tobias Ellwood. „Problémy s vývozom obilia z Ukrajiny budú zakrpatené. Čína to vie,“ povedal.

Čína považuje Taiwan, demokraticky spravovaný ostrov, za súčasť svojho územia. Peking uviedol, že uprednostňuje mierové riešenie na opätovné získanie kontroly nad ostrovom, ale v prípade potreby si vyhradzuje právo použiť silu.

Predstavitelia Spojeného kráľovstva priznávajú, že si nebezpečenstvá uvedomujú len pomaly. Jeden zdroj povedal, že rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina vypnúť plyn do Európy po ruskej invázii na Ukrajinu bolo šokom. To viedlo k diskusii vo vláde Rishi Sunaka o tom ako diverzifikovať dodávky, ale akýkoľvek návrh, ktorým by Spojené kráľovstvo postupovalo podobne ako USA s výrobnými dotáciami, je príliš vzdialený.

Šok z odstavenia TSMC by bol cítiť okamžite a v každom kúte britského života. Automobilový priemysel by bojoval o prežitie. Podľa Rhodium Group vyrába TSMC 35 percent svetových automobilových mikrokontrolérov.

Závislé na čipoch

Medzi ďalšie domáce odvetvia, ktoré sú závislé od taiwanských čipov, patrí „elektronický obchod, logistika, jazda, zábava“, uvádza sa v správe Rhodium. Náhradné diely pre zdravotnícke pomôcky, ako sú inzulínové pumpy, by sa mohli stať vzácnymi a „v konečnom dôsledku sú úplné sociálne a ekonomické dopady nedostatku čipov takého rozsahu nevyčísliteľné, ale pravdepodobne by boli katastrofálne“.

Keďže väčšina zariadení, modulov a komponentov sa montuje aj v Ázii. Čipy sú kľúčovým bodom v krehkých dodávateľských reťazcoch, ktoré sa tiahnu po celom svete. Prinajmenšom by internet fungoval v krátkodobom horizonte. Čoskoro by sa však kapacity vyčerpali, a to aj napriek dopytu po mobilných dátach, ktorý sa každoročne zvyšuje približne o 30 percent. V dôsledku toho by bolo ťažké opraviť alebo nahradiť mobilné 4G a 5G, uzly optických sietí a domáce smerovače, keď sa vyčerpajú zásoby, čo by viedlo k vážnym výpadkom v sieťach, ktoré sú základom väčšiny moderného života a spájajú všetko od rodín cez banky až po nemocnice.

Spoločnosť Rhodium uviedla, že Taiwan vyrába 70 percent čipových súprav pre smartfóny, takže ceny mobilných telefónov, notebookov, inteligentných televízorov a iných zariadení domácej zábavy by okamžite stúpli, čo by zvýšilo infláciu. Spotrebitelia by sa obrátili na staršiu technológiu, pre ktorú sú dostupnejšie menej pokročilé čipy. Počas pandémie sa dynamika prejavila v ojazdených autách, ktoré boli krátkodobo drahšie ako nové modely.

Obrana v ohrození

Ohrozená by bola aj národná obrana. Čipy sú základom takmer všetkých vojenských systémov, vrátane britských stíhačiek F-35, podľa hodnotenia z Bieleho domu, v ktorom sa spomínajú aj vznikajúce technológie ako umelá inteligencia, 5G, satelity, hypersonika a kybernetická bezpečnosť. Podľa amerického výrobcu čipov Intel sa najpokročilejšie čipy používajú aj v medicíne, finančnom modelovaní, detekcii podvodov, predpovedi počasia a analýze seizmických údajov.

Väčšina západných krajín by s tým mala problémy, ale Británia je obzvlášť citlivá. Podľa Malcolma Penna, generálneho riaditeľa Future Horizons, je menej ako percento celosvetovej výroby čipov sústredené v Spojenom kráľovstve, no britskí výrobcovia predstavujú dve percentá celosvetovej spotreby. Neexistuje ani reálna vyhliadka na pridelenie alebo vybudovanie domáceho priemyslu. Komerčné závody na výrobu čipov stoja viac ako 10 miliárd libier a výstavba trvá najmenej tri roky.

Navyše, odchod Británie z Európskej únie ju ponecháva obzvlášť izolovanú v boji o odolnosť voči výrobe čipov. USA a Európska únia minulý rok stanovili dotačné a investičné plány pre svoj domáci priemysel – 52,7 miliardy dolárov bolo vyčlenených z Washingtonu a 43 miliárd eur z Bruselu. Podľa odhadov vlády Spojeného kráľovstva Čína už poskytla do svojho priemyslu štátom podporované investície vo výške približne 130 miliárd dolárov. Spojené kráľovstvo nemôže konkurovať takýmto sumám.

Britská stratégia v oblasti čipov závisí od spriatelených dodávateľov. Ale podľa analýzy Boston Consulting Group by americké dotácie na čipy poskytli iba dostatočnú výrobnú kapacitu „na uspokojenie domáceho dopytu po čipoch používaných v národných bezpečnostných systémoch, letectve a kritickej infraštruktúre“, ako sú telekomunikácie, energetika, verejné služby, zdravotníctvo a finančná starostlivosť a služby.

USA by nemali čipy nazvyš. Na úplnú sebestačnosť výroby by bolo potrebných 400 miliárd dolárov štátnych dotácií ako súčasť celkovej investície vo výške bilióna počas 10 rokov. V Európe by podľa strategickej pracovnej skupiny ESPAS mohlo vážne prerušenie dodávok vyčerpať európske zásoby čipov „v priebehu niekoľkých týždňov, čo by zastavilo mnohé európske priemyselné odvetvia“.

„Nikto nepredpovedá, že Čína urobí na Taiwane niečo vážne počas ďalších štyroch až piatich rokov,“ povedal poslanec Ellwood. „Ale aby sme boli pripravení, musíme konať hneď.“

Ďalšie dôležité správy

Zamestnanci s ochrannými rúškami počas práce v automobilke Fiat Chrysler Automobiles v Atese v Taliansku.
Neprehliadnite

Stellantis zastaví produkciu v talianskom závode na výrobu dodávok, chýbajú čipy