Spojené kráľovstvo otvorilo nové kolo udeľovania licencií, ktoré umožnia ropným a plynovým spoločnostiam preskúmať ložiská fosílnych palív v Severnom mori, aj napriek vyhrážkam zo strany klimatických aktivistov, píše The Guardian.
Udeľovanie licencií
Úrad pre severomorský prechod spustil proces, v rámci ktorého spoločnostiam udelí viac ako sto licencií, pričom na výber budú mať z takmer 900 lokalít. Tie môžu firmy využiť k preskúmaniu ložísk a následnej ťažbe plynu či ropy.
Postup udeľovania licencií bude trvať až do júna a došlo k nemu po prvý raz od obdobia rokov 2019 až 2020. Kedysi zvykol prebiehať na takmer ročnej báze, no vláda ho pozastavila z dôvodu prípravy „kontroly zlučiteľnosti v oblasti klímy“.
Táto kontrola sa stala terčom kritiky, pretože bola iba poradného charakteru a nezakazuje úradu udeľovať licencie.
Greenpeace zvažuje kroky
Nové kolo licencovania čelí kritike aj z dôvodu, že nevyrieši krátkodobé problémy Británie súvisiace s potenciálnym nedostatkom plynu či rekordne vysokými účtami.
Klimatickí aktivisti z neziskovej organizácie Greenpeace tvrdia, že rozhodnutie spustiť tento postup môže byť „nezákonné“, pričom dôkladne preskúmajú všetky možné kroky.
Odkedy sa Liz Trussová stala britskou premiérkou, tak vláda opätovne otvorila dvere frakovaniu v Spojenom kráľovstve a odolala výzvam labouristických poslancov k rozšíreniu dani z neočakávaných ziskov na ropné a plynové spoločnosti.
Výkonný riaditeľ spoločnosti Shell tento týždeň povedal, že vlády možno budú musieť zdaniť energetické spoločnosti s cieľom financovať ochranu „tých najchudobnejších“ ľudí pred vysokými účtami.
Britská vláda argumentuje, že nové licencie posilnia energetickú bezpečnosť krajiny a vytvoria nové pracovné miesta.