Britská vláda podpísala dohodu o voľnom obchode s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom. Dohoda, ktorá je ďalšou obchodnou dohodou Británie po jej odchode z Európskej únie, bola dohodnutá na začiatku júna. Podľa Londýna bude významnou podporou pre štyri krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ.
Podľa vyhlásenia britského ministerstva obchodu dohoda podporí odvetvie digitálnych, finančných a profesionálnych služieb, zníži clá na britský vývoz a podporí medzinárodnú zamestnanosť.
Od vystúpenia Británie z EÚ a následného prechodného obdobia, ktoré trvalo do 31. decembra, obchod s týmito štátmi mimo EÚ ošetrovali iba dočasné zmluvy. Teraz je dohoda plne spečatená, pretože ju podpísali všetky štyri krajiny. Nórsko, Island a Lichtenštajnsko patrí do Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktorého súčasťou sú aj krajiny EÚ.
Austrália a Británia vyriešili sporné body a dosiahli dohodu o obchode
Británia je hlavným obchodným partnerom Nórska mimo EÚ. Vlani si Briti s Nórskom vymenili tovar za 20,4 miliardy libier. To robí z tejto škandinávskej krajiny trinásteho najväčšieho obchodného partnera Británie, predovšetkým vďaka plynu, ktorý sa z Nórska dováža. Export z Británie do Nórska vlani dosiahol 8,1 miliardy libier a do Británie putovalo tovar za 12,3 miliardy. Británia do Nórska vyváža predovšetkým lode, ropu a stroje pre letecký sektor. Späť prúdi plyn a tiež ropa, kovy, ryby a plody mora.
Briti sa po brexitu zamerali hlavne na budovanie vzťahov s krajinami mimo Európy, predovšetkým sa to týka ekonomicky rýchlo rastúcej oblasti Ázie a Tichomoria. V polovici júna oznámila Británia dojednanie dohody o voľnom obchode s Austráliou. Koncom minulého mesiaca potom oficiálne začala rokovania o pripojení k novej ázijsko-pacifickej dohode o voľnom obchode nazvanej Komplexná a progresívna dohoda pre transpacifické partnerstvá (CPTPP).