Reprezentačné priestory na hrade budú slúžiť najvyšším ústavným činiteľom na protokolárne podujatia, Slovensko doteraz takéto priestory nemalo. V zrekonštruovaných častiach hradu sa uskutočnia slávnostné večere a ďalšie bilaterálne či plenárne rokovania na najvyššej úrovni v rámci nadchádzajúceho predsedníctva Slovenska v Európskej rade.
Zrekonštruované reprezentačné priestory Bratislavského hradu Zdroj: Martina Brunovská
Reprezentačné priestory, ktoré Slovensku doteraz chýbali, majú štyri sály, z ktorých časť je určená na rokovania, časť na organizovanie slávnostných večerí.
Rokovací salónik s výhľadom na Bratislavu
Zrekonštruovali aj najmenšiu reprezentatívnu miestnosť – Porcelánový salón, súčasťou ktorého je renesančný arkier – predchodca dnešných balkónov s panoramatickým výhľadom na krajinu pod hradom. Arkier je zdobený unikátnymi štukami a nástennými maľbami.
Súčasťou prezentovaných priestorov je aj kompletne zrekonštruovaná Rytierska sieň, ktorú verejnosť môže z minulosti poznať ako priestor, kde sa odovzdávali štátne vyznamenania. Siaha cez dve poschodia a bola postavená v neskoro gotickom štýle v rokoch 1431 – 1437. Využívať sa bude na významné akademické, kultúrne a spoločenské podujatia. Sieň je nazývaná aj Sálou Ústavy Slovenskej republiky, 3. septembra 1992 tu bola slávnostne podpísaná Ústava SR.
Rytierska sieň na Bratislavskom hrade Zdroj: Martina Brunovská
Historický poklad pod pódiom
Vedenie parlamentu ukázalo novinárom aj priestory Zimnej jazdiarne, ktorá ako jediná zatiaľ nie je dokončená. Podľa kancelára Daniela Guspana bude hotová do šiestich až siedmich týždňov, teda ešte pred začiatkom parlamentných podujatí v rámci slovenského europredsedníctva.
Zatiaľ nedokončená Zimná jazdiareň na Bratislavskom hrade Zdroj: Martina Brunovská
Jazdiareň v minulosti kritizovali aktivisti za to, že jej súčasťou sú unikátne keltsko-rímske pamiatky, ktoré históriu Bratislavy posúvajú do prvého storočia pred naším letopočtom, architekti ich však skryli pod mobilné javiskové pódium. Na základe nálezov sa budú prepisovať učebnice, pretože potvrdzujú, že na území Bratislavy, vtedy osídlenej Keltmi, bolo v prvom storočí pred naším letopočtom významné obchodné a spoločenské centrum – mesto s akropolou stredomorského typu.
Sála má kapacitu 600 miest, organizovať sa v nej budú kultúrne a spoločenské podujatia, parlament ju bude aj prenajímať.
Garáže uprostred unikátnych nálezov
Kontroverzné podzemné garáže, ktoré narazili na odpor verejnosti, pretože znemožnili prezentovať unikátne nálezy ako celok, majú kapacitu 222 miest, časť by mala slúžiť Národnej rade, časť verejnosti. Do užívania ich dajú na jeseň a v tom období aj bude známe, za akých podmienok ich bude môcť využívať verejnosť. Do garáží sa paradoxne nevojdú turistické autobusy, sú naprojektované iba pre automobily a minivany.
Kontroverzné garáže na Bratislavskom hrade Zdroj: Martina Brunovská
Hradná záhrada už verejne prístupná
Národná rada vo štvrtok v rámci novinárskej prezentácie predstavila aj ďalšiu časť hradného areálu, ktorá prešla rekonštrukciou - barokovú záhradu na severnej strane paláca. Od štvrtka je otvorená pre verejnosť.
Podľa architektov vychádza prísne z historických podkladov, nákresov záhradného architekta, ktorý ju projektoval pre Máriu Teréziu. Na zemi je biela kameninová drť, je v nej vysadených 122 strieborných líp, asi 6-tisíc krušpánov v živých plotoch a asi 1 500 letničiek, sú v nej sochy a fontána.
Baroková záhrada na Bratislavskom hrade Zdroj: Martina Brunovská
Zatiaľ prevažuje biela farba, ide o novú výsadbu, ktorá sa zakoreňuje, zelená vraj bude rokmi pribúdať. Niektoré stromy podľa architektov napadla vzhľadom na vlhkú jar múčnatka, ošetrili ich a ak sa ich nepodarí zachrániť, vymenia ich za nové. Záhradu obklopuje vysoký múr, ktorý ju podľa kancelára D. Guspana obklopoval aj v minulosti a je postavený na presných základoch pôvodného múru. Do záhrady už môžu chodiť návštevníci, prevádzkový poriadok zatiaľ schválený nie je, ale podľa kancelára by mala byť v letných mesiacoch otvorená od 9:00 do 21:00.
Pre TREND.sk kancelár uviedol, že areál Hradného paláca a zimná jazdiareň bude pokrytá bezplatným wi-fi signálom, ktorý zostane pre verejnosť prístupný aj po skončení predsedníctva, do záhrady zatiaľ dosah mať nebude.