Kriminológ z Kodanskej univerzity Keith Hayward má pocit, že sa dnešní mladí ľudia správajú oveľa detinskejšie než predošlé generácie. Za ich nevyspelosť podľa neho môže západná kultúra. Súčasná móda im napríklad dáva oveľa viac voľnosti vo výbere oblečenia. Kriminológ si zaspomínal na príhodu, keď mu na hodinu prišiel študent oblečený v plyšovom overale. Svoje rozhodnutie obhajoval tým, že byť dospelým je náročné, a preto chce, aby sa k nemu ľudia správali ako k dieťaťu.
Mladí ľudia dnes bežne odkladajú veci typické pre dospelosť, akými sú zakladanie rodiny či kúpa vlastného bývania. Oveľa radšej sa podľa Haywarda chodia baviť do mesta či do športovo-zábavných parkov, kde môžu ako deti skákať do penových kociek alebo na trampolínach.
Jedným z vinníkov infantilizácie dospelých je popkultúra, uviedol Hayward. Mnohé súčasné filmy totiž oslavujú nezrelosť a nezodpovedné správanie. Stačí si spomenúť na sériu filmov Vo štvorici po opici, a každému je hneď jasné, čo má na mysli. Okrem toho chrlia filmové štúdiá ročne desiatky filmov inšpirovaných komiksovými príbehmi o Batmanovi a iných superhrdinoch. Návšteva kina tak podľa Haywarda pripomína návštevu hračkárstva.
Časť viny na pleciach nesie aj školstvo, dodal kriminológ. Školy totiž študentov čoraz viac chránia pred potenciálne znepokojujúcimi myšlienkami, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť ich psychiku. Okrem toho ich už viac neučia, že ak chcú byť funkčnými členmi spoločnosti, musia jej prispôsobiť svoje správanie.
Podľa portálu Economist ale Hayward neberie do úvahy dve veci. Prvou je, že svet vníma až príliš nevrlo. Prečo by sa dospelí nemohli obliekať ako komiksové postavy, ak im to robí radosť? Byť dospelým znamená prevziať zodpovednosť za svoje činy, a nie hľadať iba zábavu na úrovni, akú ponúkajú konferencie, múzeá, galérie či divadlá.
Hayward podľa Economistu prehliada ešte jednu príčinu „infantilizmu“, ktorý kritizuje. Je ňou éra sociálnych sietí a súvisiace nadmerné zdieľanie súkromia. Dnes je oveľa ľahšie všímať si detinské správanie dospelých, než za čias minulých generácií, ktorých eskapády nemal kto zvečniť a „zavesiť“ na internet.