Ruská armáda chystá pri frontovej línii 350-tisíc vojakov na kľúčové budúce týždne vojny. Európska únia preto musí urýchliť vojenskú podporu Ukrajiny, najmä zásobovanie muníciou. Po dnešnom rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín to povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell, podľa ktorého z debaty o spoločných nákupoch zbraní a munície nevzišiel žiadny konkrétny návrh.
Ministri sa podľa neho zhodli na nutnosti rýchlo schváliť desiaty balík protiruských sankcií, ktorý bude prijatý do piatkového prvého výročia ruského vpádu na Ukrajinu.
Kyjev v očakávaní ruskej ofenzívy žiada západných spojencov o rýchle dodávky zbraní a najmä munície, ktorá armáde napadnutej krajiny dochádza. Podľa Borrella je teraz pripravený na ofenzívu takmer dvojnásobok ruských vojakov, než bol pred rokom na začatie invázie.
Borrell: Musíme reagovať rýchlo
„Musíme reagovať rýchlo, nielen zvýšiť podporu, ale urobiť to rýchlo. Rýchlosť zachráni životy,“ vyhlásil Borrell po rokovaní, na ktorom sa ministri bavili okrem iného o estónskom návrhu na spoločné nákupy zbraní a munície. Tie majú presvedčiť zbrojný priemysel na navýšenie výroby a urýchliť zásobovanie armád vrátane tej ukrajinskej.
Podľa českého ministra zahraničných vecí Jána Lipavského sa zástupcovia vlád zhodli na pokračovaní podpory Ukrajiny, žiadny konkrétny plán však nepodporili.
„Ak vieme, že rozšírenie výroby munície vyžaduje nejakú širšiu investíciu, na ktorú je potrebné nájsť zdroje spoločne, tak hľadajme to spoločné riešenie,“ povedal Lipavský po rokovaní. Konkrétne rozhodnutie je podľa neho skôr na ministroch obrany ako zahraničí. Borrell v tejto súvislosti povedal, že chce pripraviť návrh spoločného plánu pre zasadnutie ministrov obrany plánovanej na 7. marca.
Borrell dodal, že veľkú podporu malo dnes prijatie desiateho balíka protiruských sankcií, ktorého detaily však musia štáty doladiť v najbližších „hodinách a dňoch“. EÚ ho však prijme najneskôr do piatkového výročia ruskej invázie, doplnil Borrell.
Sankcie proti iránskym činiteľom
Európska únia dnes o ďalších 32 mien rozšírila zoznam iránskych činiteľov, voči ktorým uplatňuje sankcie za tvrdé potláčanie protirežimných protestov. Ministri zahraničia únijných krajín sa zhodli na zaradení dvoch ministrov či niekoľkých zákonodarcov a sudcov na zoznam, ktorý sa od minuloročného zavedenia rozrástol na viac ako dve stovky mien. Britská vláda krátko nato oznámila rozšírenie vlastného zoznamu o osem mien vrátane troch sudcov.
Európsky blok prijal nové protiiránske sankcie v reakcii na pokračujúce tvrdé zásahy proti protestom, v dôsledku ktorých za posledné mesiace prišli o život stovky ľudí a na 20-000 ich bezpečnostné zložky v Iráne zatkli. Touto blízkovýchodnou krajinou od minuloročnej jesene zmieta jedna z najväčších vĺn nepokojov od islamskej revolúcie z roku 1979. Vyvolala ju smrť mladej ženy menom Mahsa Amíníová, ktorú predtým zadržala mravnostná polícia - podľa médií kvôli nedostatočne zakrytým vlasom.
Dronov sa rozšírenie sankcií netýka
Sankcie sa novo vzťahujú na iránskych ministrov kultúry a školstva. Čelí im tiež niekoľko sudcov, prokurátorov, zákonodarcov a činiteľov bezpečnostných úradov. Na všetky sa vzťahuje zákaz ciest do únie a majú zmrazený majetok na jej území. Na zoznam pribudli aj dva subjekty spojené s bezpečnostnými zložkami.
Únia od jesenného zavedenia sankcií proti iránskemu režimu rozšírila ich pôsobnosť už štyrikrát, teraz je na zozname 205 ľudí a 33 subjektov. EÚ zároveň v októbri zaviedla sankcie za iránske dodávky dronov Rusku, tých sa ale dnešné rozšírenie netýka.