Šéf európskej diplomacie Josep Borrell by nebol prekvapený, keby krajiny ako Spojené štáty či Nemecko nakoniec zmenili svoj postoj k dodávkam stíhačiek na Ukrajinu.

Borrell pred novinármi v Bruseli poukázal na to, že veľmi kontroverzná bola spočiatku aj dodávka tankov Kyjevu. Nakoniec však, ako povedal, došlo v tomto smere k dohode a aj táto „krajná medza“ bola prekročená. Dodávky zbraní na Ukrajinu pritom vždy sprevádzali aj hrozby potenciálneho rizika ďalšej eskalácie konfliktu s Ruskom, dodal šéf európskej diplomacie.

Odmietol však povedať, či je on sám za dodávku stíhačiek Ukrajine. „Mojou úlohou je pokúsiť sa dosiahnuť konsenzus a jedným z najlepších spôsobov na jeho dosiahnutie je nezaujímať stanoviská, ktoré by ho mohli ohroziť,“ dodal.

V Kyjeve sa má v piatok uskutočniť summit EÚ – Ukrajina, ktorý má podľa ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa ukázať Rusku, že jeho snahy rozosievať nezhody medzi západnými spojencami Kyjeva a brániť Ukrajine vo vstupe do Európskej únie sú márne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rámci summitu privíta predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú i šéfa Európskej rady Charlesa Michela.

Vo štvrtok sa má okrem toho konať ďalšie kľúčové podujatie – vôbec prvé konzultácie medzi ukrajinskou vládou a Európskou komisiou, ako v utorok informoval Šmyhaľ. Ukrajina získala kandidátsky štatút Európskej únie vlani v júni.

Ďalšie dôležité správy

SY 35 Vilnius - Vojenská stíhačka F-16 portugalského letectva počas hliadkového letu v rámci misie NATO Baltic Air Policing v litovskom vzdušnom priestore 20. novembra 2014. NATO má momentálne v oblasti Pobaltia 16 stíhačiek, ktoré sledujú vzdušné priestory Litvy, Lotyšska a Estónska. FOTO TASR/AP
A Portuguese military fighter participating in NATO's Baltic Air Policing Mission operates in Lithuanian airspace, Thursday, Nov. 20, 2014. NATO, which has 16 fighter jets in the region monitoring Balt
Neprehliadnite

Poľsko by poslalo Ukrajine aj stíhačky F-16, ak by súhlasilo NATO