Od dovozov ukrajinského obilia sú závislé desiatky miliónov najzraniteľnejších ľudí na svete. OSN varuje, že ruská blokáda Čierneho mora by pre nich mohla byť ďalšou katastrofou. Aj napriek tomu konajú NATO a EÚ viditeľne pomaly, nejednotne a nesústredene, píše The Guardian.
Osud miliónov ľudí
Je potrebné brániť základné humanitárne zásady, na ktorých je založená OSN a takisto aj celosvetový poriadok, konštatuje The Guardian. Je to o nevinných obetiach krutosti, ktorú umelo vytvoril človek, o slušnosti a vodcovstve.
Ruský prezident Vladimir Putin robí z cien základných potravín zbraň. Umelo vytvára nedostatok a riskuje tým vyhladovanie sto miliónov ľudí v Afrike či strednej Amerike. Je to zločin proti ľudskosti, píše The Guardian a dodáva, že ide o úmyselný čin, ktorý štát pácha ako súčasť svojej systematickej politiky namierenej proti civilistom. Putin sa odtrhol z reťaze a niekto ho musí zastaviť.
Bojazlivý Západ
Keby ho zastaví sám ruský ľud, tak by to bolo ideálne. V Rusku však pre strach, bezmocnosť a nevedomosť panuje morálne vákuum. Putin do odeských vôd kladie míny, bombarduje silá a kradne obilie. Na čo teda americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson, francúzsky prezident Emmanuel Macron či ostatní lídri demokratického sveta čakajú? Ich ruky podľa britského webu zväzuje strach.
The Guardian ďalej v článku spomína odvážny čin Litvy, ktorá na začiatku blokády navrhla vytvorenie námornej „koalície ochotných“. Jej úlohou by bolo sprevádzať lode prepravujúce ukrajinské obilie popri ruských vojnových lodiach od Odesy až po Bospor.
K jeho realizácii však nedošlo najmä preto, lebo Biden má obavy, že by sa tým NATO dostalo do priameho konfliktu s Ruskom. Proti sú aj Macron či nemecký kancelár Olaf Scholz.
Rokovania nestačia
V snahe vyriešiť situáciu došlo k posilneniu prepravy vlakmi či kamiónmi, no týmto spôsobom bolo možné prepraviť iba zlomok z 20 miliónov ton obilia, ktoré uviazli v silách na Ukrajine. Dozrievajúca letná úroda je ďalším problémom, keďže ju niet kde uskladniť.
O blokáde sa diskutovalo v rámci piatkového summitu EÚ a mimoriadneho „potravinového summitu“ v Berlíne. Takisto bude aj jednou z tém stretnutí G7 a NATO, ktoré sa konajú tento týždeň.
Minimálne v otázke blokády Putin vyhráva, konštatuje The Guardian a dodáva, že ruskej propagande sa už podarilo presvedčiť niektoré africké krajiny, že problémom sú západné sankcie. Putin si je vedomý toho, že masová migrácia, ktorú by hlad spôsobil, je pre Európu citlivou témou. Určitým spôsobom sa potraviny stali v jeho vojne proti medzinárodnému spoločenstvu oveľa účinnejšou zbraňou než vydieranie ropou, plynom či jadrovými zbraňami.