Realitný magnát Tord Kolstad opustil Nórsko pred dvoma rokmi, aby unikol pred vysokými daňami. Hrozba ho prenasleduje ďalej. Nový domov Švajčiarsko je plné diskusií o dani z dedičstva pre superbohatých. Návrh zobrať polovicu z každého prevedeného majetku nad 50 miliónov frankov (53,62 milióna eur) vyvolal vlnu odporu multimilionárov a miliardárov; hrozia, že odídu inam.

Podľa švajčiarskeho systému priamej demokracie pôjde návrh na národné hlasovanie, proces trvá približne dva roky. Po obavách o stabilitu finančného sektora v dôsledku krachu Credit Suisse je návrh na dedičnú daň hrozbou pre reputáciu krajiny s nízkymi daňami a priateľskou podnikateľskou atmosférou.

Švajčiarsko je dlhodobo známe ako bezpečné útočisko najbohatších sveta. Je domovom UBS Group, najväčšieho správcu majetku na svete. Alpské strediská ako St. Moritz a Gstaad sú známe vysokou koncentráciou ultrabohatých.

„Ide o veľmi radikálny návrh a samozrejme si myslím, že by mal negatívny dopad na mnohých vlastníkov podnikov,“ povedal T. Kolstad v rozhovore pre Bloomberg. „Aj keď som veľmi spokojný vo Švajčiarsku, musel by som to prehodnotiť, ak to prejde.“

Kismet má neuveriteľných 95 metrov, čo je takmer rovnaká dĺžka ako anglický Big Ben.
Neprehliadnite

Bohatí Briti a Francúzi zvažujú masívny únik pred vyšším zdanením

Magnát v oblasti realít je jedným z desiatok bohatých Nórov, ktorí sa presťahovali do Álp po tom, čo nórska vláda prakticky zdvojnásobila sadzby dane z majetku pre najvyššiu triedu. Švajčiarsko je v súčasnosti domovom 22 z 500 najbohatších ľudí sveta podľa indexu miliardárov Bloombergu.

Hlavná ekonómka na Výskumnom inštitúte (ETH Zentrum Konjunktur-Forschungsstelle) v Zürichu Isabel Martínezová odhaduje, že je asi 2 500 daňovníkov s majetkom viac ako 50 miliónov frankov, čo predstavuje menej ako 0,1 percenta všetkých daňovníkov. Prispievajú do štátnej pokladnice približne piatimi až siedmymi miliardami frankov ročne, čo je asi šesť percent príjmov z daní z príjmu, ziskov a kapitálových výnosov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Priepasť medzi bohatými a chudobnými Európanmi sa zväčšuje. Slováci patria k chudobe