Bohaté americké rodiny si budujú „pasové portfóliá“, tvrdí popredná právnická firma Henley & Partners. Táto zbierka niekoľkonásobných občianstiev je pre ne spôsobom, ako znížiť finančné riziko v prípade, že budú musieť utiecť z domovskej krajiny.

Američania v súčasnosti v zabezpečovaní alternatívnych pobytov či doplnkových občianstiev prekonali všetky národnosti sveta. „Spojené štáty sú stále skvelou krajinou, stále je to úžasný pas. Ak som bohatý, rád by som sa ale poistil proti volatilite a neistote. Bohatí jednotlivci dobre chápu myšlienku diverzifikácie v súvislosti s tým, kam investujú. Nemá zmysel mať len jedno občianstvo a trvalý pobyt, keď mám možnosť diverzifikovať aj tento aspekt života,“ vysvetlil pre portál CNBC Dominic Volek z Henley & Partners.

O druhé občianstvo nedávno požiadali aj miliardár a investor Peter Thiel, ktorý si vybral Nový Zéland, či bývalý generálny riaditeľ Googlu Eric Schmidt, ktorého zaujal Cyprus. Podľa Henley & Partners sú najobľúbenejšou voľbou Američanov Portugalsko, Malta, Grécko a Taliansko. Portugalský program zlatých víz je obzvlášť populárny, pretože majitelia pasov môžu cestovať po celej Európy bez toho, aby si museli vybavovať víza. Podmienkou získania je investícia v hodnote 500 tisíc eur do fondu alebo súkromnej investičnej spoločnosti.

Existujú tri hlavné dôvody, prečo Američania budujú pasové portfóliá. Alternatívny pas im uľahčuje cestovanie do častí sveta, ktoré s ich domovskou krajinou nemajú dobré vzťahy. Ďalším dôvodom sú služobné cesty, ktoré môžu byť v prípade neamerických pasov bezpečnejšie a menej nápadné. V neposlednom rade chcú mať bohatí Američania rezervné občianstvo iba preto, aby mali kde stráviť dôchodok.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Španielska vláda plánuje zrušiť „zlaté víza“ pre bohatých investorov