Americký výrobca lietadiel Boeing v druhom štvrťroku zvýšil tržby medziročne o 18 percent na 19,75 miliardy dolárov. Firma to uviedla vo svojej dnešnej správe. Zároveň oznámila, že zvyšuje výrobu svojho najpredávanejšieho lietadla 737 MAX z 31 na 38 kusov mesačne. Podľa agentúry Reuters to je známka toho, že sa Boeing spamätáva z dopadov chyby u dodávateľa, ktorá zhatila jeho plány na skoré zvýšenie výroby.
Zvýšia výrobu
Podnikanie Boeingu v oblasti obrany sa ale naďalej potýkalo s problémami. Tri hlavné programy s pevnou cenou – modul NASA Starliner, cvičné lietadlo T-7 amerického letectva a bezpilotné lietadlo MQ-25 amerického námorníctva – vykázali v druhom štvrťroku náklady približne za pol miliardy dolárov.
Šéf divízie komerčných lietadiel Boeingu Stan Deal v júni uviedol, že spoločnosť veľmi skoro zvýši výrobu lietadiel s jednou uličkou na 38 mesiacov. O niekoľko dní neskôr na aerosalóne na letisku Le Bourget pri Paríži uzavrel Boeing zmluvu s leteckou spoločnosťou Air India na 190 strojov radu MAX v rámci väčšej objednávky 470 lietadiel rozdelenej medzi Boeing a konkurenčný Airbus.
Aj tak v strate
Napriek vyšším tržbám však koncern prehĺbil stratu. Zápasil s problémami s dodávkami, ako aj s vyššími nákladmi vo svojom obrannom a vesmírnom programe.
Konkrétne Boeing vykázal za tri mesiace do konca júna 2023 stratu 149 miliónov dolárov po zisku 193 miliónov dolárov v rovnakom období minulého roka.
Koncern zároveň uviedol, že začína zvyšovať produkciu svojich dvoch najpopulárnejších lietadiel: 737 Max z 31 na 38 mesačne a 787 Dreamliner zo štyroch na päť mesačne do konca roka.
Problémy Boeingu s dodávkami však pokračovali aj počas druhého štvrťroka vrátane dočasného oneskorenia dodávok 737 z dôvodu inšpekcie. Spoločnosť zaknihovala poplatky vo výške 257 miliónov dolárov v súvislosti s oneskorením štartu jej vesmírneho vozidla Starliner, 189 miliónov dolárov v súvislosti s vyššími výrobnými nákladmi na vojenské cvičné lietadlo, ako sa očakávalo, a 68 miliónov dolárov za meškanie obranného tankovacieho dronu.