Vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona o potrebe poskytnúť Rusku bezpečnostné záruky sú prázdne reči, tvrdí komentátor portálu Bloomberg Andreas Kluth. Západ by si mal za príklad brať skôr estónsku premiérku Kaju Kallasovú.
Podľa A. Klutha patrí E. Macron do triedy politikov, ktorí neustále rozprávajú o potrebe pre vyjednávanie a diplomaciu, a podľa ktorých ľudia s iným názorom nechcú mier. Tvrdí, že tento pohľad nezohľadňuje fakt, že od nástupu Vladimira Putina do ruského prezidentského úradu sa s ním Západ pokúšal vyjednávať takmer neustále.
S Ruskom sa vyjednávať nedá
Podľa A. Klutha nedávne dejiny dokazujú, že V. Putin nevyjednáva hodnoverne. V druhom rade podotýka, že kvôli neustále meniacim sa ruským vojnovým cieľom nie je zrejmé, o čom by mali strany vlastne vyjednávať. „Keby Putin konzistentne tvrdil, že chce ‚iba‘ Krym a Donbas a niečo za nich je ochotný dať, kompromis — aj keď morálne odpudivý — by bol aspoň predstaviteľný.“
Navyše je podľa A. Klutha ťažké si predstaviť, ako by Rusko zaručilo, že sa o rok nevráti.
Macron verzus Kallasová
Tieto dve strany mince možno v kontexte západných politických tvári priradiť k dvom osobnostiam. E. Macron sa stal hlavným predstaviteľom tábora, ktorý chce vyjednávať, estónska premiérka K. Kallasová reprezentuje tých, ktorí vyjednávanie odmietajú.
E. Macron pokračuje francúzsku stratégiu obmedzenej spolupráce s ango-americkým svetom, s výhradou, že Francúzsko ostáva samostatným hráčom. V rámci tejto snahy, aj pokiaľ prijal správy o ruských vojnových zločinov s pohoršením sa, podľa A. Klutha francúzsky prezident stal súčasťou Putinovho naratívu, v ktorom Rusko koná takmer v sebaobrane. Tým pristupuje k inverzii reality — podľa A. Klutha je pravda taká, že bezpečnostné záruky by malo poskytnúť najmä Rusko Ukrajine.
K. Kallasová reprezentuje prístup baltského bloku, ktorý je presvedčený, že pokiaľ V. Putin nebude zastavený na Ukrajine, jeho imperialistické ambície budú iba rásť. Stratégia Kremľa je podľa nej postavená na premrštených požiadavkách a spoľahnutí sa, že na Západe sa nájde niekto, kto im aspoň čiastočne vyhovie. Rusi podľa nej konajú v presvedčení, že keď bude po všetkom budú mať viac, ako mali na začiatku.
Kapitulácia ktorejkoľvek strany je v súčasnosti nepredstaviteľná. Ku kompromisu sa eventuálne pristúpi, uzatvára A. Kluth. Otázka je, aké budú jeho podmienky. Západ by mal poslúchať K. Kallasovú a pokračovať v zbrojení Ukrajiny.