Nedávno zriadené Centrum pre boj proti hybridným hrozbám patriace pod ministerstvo vnútra by rado kúpilo špeciálny analytický softvér založený na umelej inteligencii, ktorý by mu pomohol odhaľovať informačné operácie.
„Umožnil by nám mať lepší prehľad o tom, čo sa deje v online priestore a či je táto aktivita riadená zo zahraničia,“ priblížil v rozhovore šéf tejto špeciálnej jednotky Daniel Milo, dlhoročný odborník organizácie GLOBSEC.
Rusko podľa neho využíva hybridné kampane, aby nimi podkopalo slovenskú vládu, ktorá má silný proukrajinský postoj. Z prieskumov verejnej mienky vyplynulo, že až polovica 5,4-miliónového obyvateľstva krajiny je náchylná veriť konšpiračným teóriám, pričom iba každý druhý Slovák verí, že vojnu na Ukrajine začalo Rusko. Väčší počet obyvateľov navyše viac verí Rusku než spojencom vo Washingtone.
Krátko po tom, čo Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, sa podľa Mila podiel proruských prejavov na sociálnych sieťach vyrovnal proukrajinským.
„V priebehu niekoľkých mesiacov sa však situácia zmenila. Na Facebooku začali prevládať proruské príspevky,“ pokračoval Milo a dodal, že ide o výsledok dezinformačnej kampane, pričom časť Slovákov je indoktrinovaná proruskou propagandou.
Snahy špeciálnej jednotky, ktorej úlohou je bojovať proti hybridným hrozbám, podporuje aj slovenská vláda. Tá na Ukrajinu posiela vojenskú a humanitárnu pomoc, tisícom utečencov poskytuje domov a podporuje všetky sankcie EÚ namierené voči Rusku.