Podľa údajov, ktoré zverejnila londýnska spoločnosť Vortexa sa tento mesiac očakáva zvýšenie podielu dovozu nafty z Blízkeho východu na úroveň 31 percent celkového dovozu z priemernej hodnoty 19 percent v predchádzajúcich 12 mesiacoch. Naopak, pri dodávkach ruského pôvodu sa predpokladá pokles z priemerných 51 percent na 39 percent.
Členské štáty Európskej únie sa snažia diverzifikovať svoje zdroje energie pred plánovaným zákazom dovozu ruských palív, ktorý sa plánuje uviesť do platnosti vo februári 2023 a je súčasťou balíka sankcií trestajúcich Moskvu za jej inváziu na Ukrajinu.
„Európa bude musieť siahnuť po dovoze z Blízkeho východu, pretože bude čeliť zníženiu tokov ruskej nafty od začiatku budúceho roka, kedy začnú platiť sankcie EÚ", povedal Jonathan Leitch, ropný analytik spoločnosti Turner, Mason & Co. „Blízky východ má dostatok zásob miestnej ropy a lacné palivo pre rafinérie," dodal.
Zásoby nafty sú na rekordne nízkej úrovni
Podľa údajov o sledovaní tankerov a spoločnosti Vortexa sa dovozené množstvo z Blízkeho východu na starý kontinent v septembri odhaduje na približne 509-tisíc barelov denne - čo je najviac minimálne od začiatku roka 2019. Výdatné dodávky z Blízkeho východu pomáhajú Európe neutralizovať vplyv klesajúcich ruských tokov, pričom kontinent naliehavo potrebuje obnoviť zásobovaciu rezervu.
Na základe údajov zverejnených spoločnosťou Insights Global sa zásoby nafty v skladoch v európskom uzle Amsterdam-Rotterdam-Antverpy nachádzajú na najnižšej sezónnej úrovni minimálne od roku 2008.