Bitcoin po výraznom januárovom prepade, kedy cena tejto najznámejšej kryptomeny spadla až zhruba na 35 000 dolárov, začal týždeň rastom a blíži sa k hranici 40 000 dolárov.
Zaostáva za maximom
Zostáva tak ďaleko od maxima, ktoré je blízko 69 000 dolárov a na ktorom sa bitcoin ocitol v novembri minulého roka. Názory na ďalší vývoj sa rôznia, napríklad podľa spoluzakladateľa kryptomenovej burzy Huobi sa ďalšia fáza silného rastu môže dostaviť až za dva alebo tri roky.
Krátko pred 10:00 SEČ sa bitcoin pohyboval okolo 39 157 dolárov a za posledných 24 hodín vykazoval rast o 2,3 percenta. V zisku boli aj ďalšie kryptomeny, z tých známejších napríklad ethereum vykazovalo rast o 4,5 percenta na 2 734 dolárov.
Spoluzakladateľ burzy Huobi Tu Ťün serveru CNBC povedal, že pokiaľ história poskytuje nejaké vodítko, tak budúci takzvaný býčí trh sa pri bitcoine môže dostaviť až koncom roka 2024 alebo začiatkom roku 2025. Za býčí trh sa označuje vytrvalý rast cien a v prípade bitcoinu je táto úzko spätá s procesom označovaným ako polenie bitcoinu, povedal spoluzakladateľ burzy Huobi.
Odmeny za riešenia
Uvedený proces sa vzťahuje k takzvaným ťažiarom v bitcoinovej sieti, ktorú tvoria špeciálne výkonné počítače riešiace matematické úlohy. Za vyriešenie úloh sú ťažiari odmeňovaní novými bitcoinmi. Polenie je súčasťou základného bitcoinového kódu a zaisťuje, že odmena v bitcoinoch sa v určitých intervaloch znižuje na polovicu. K poleniu dochádza zhruba každé štyri roky.
Zatiaľ posledný proces polenia sa uskutočnil v máji 2020, v nasledujúcom roku potom cena bitcoinu vystúpila na rekord. Podobný vývoj nastal po predchádzajúcom polení v roku 2016 – aj po ňom bitcoin vystúpil na vtedajšie maximum.
Po oboch procesoch polenia ale nasledoval strmý pád. V súčasnej dobe sa bitcoin pohybuje takmer 40 percent pod novembrovým maximom, aj keď od najnižších hodnôt v tomto cykle, zaznamenaných tento rok v januári, sa už odpútal. Ďalší proces polenia bitcoinu je naplánovaný na rok 2024.
Medvedí trh
„Ak bude tento kruh pokračovať, potom sme teraz v ranej fáze medvedieho trhu," povedal spoluzakladateľ kryptomenovej burzy Huobi. Medvedí trh je opakom trhu býčieho - hovorí sa tak situácii, keď sa ceny dlhodobo znižujú.
„Je naozaj ťažké toto presne predpovedať, pretože je tu toľko ďalších faktorov, ktoré môžu trh taktiež ovplyvňovať. Sú to geopolitické záležitosti vrátane vojny, z nedávnej doby covid, to všetko trh ovplyvňuje," povedal Tu Ťün. „Ďalší býčí trh pri bitcoine po tomto cykle zrejme neuvidíme skôr ako koncom roka 2024 alebo začiatkom roku 2025," dodal.
Prepad cien bitcoinu a ďalších kryptomien spôsobil, že časť účastníkov trhu sa obáva nástupu takzvanej „kryptomenovej zimy". Tak sa označuje dlhšie trvajúce obdobie, kedy ceny buď klesajú, alebo sa príliš nemenia.
Postoj Fedu
Experti sa ale v predpovediach ďalšieho cenového vývoja líšia. Napríklad Robbie Liu zo spoločnosti Babel Finance očakáva, že cenový rast by sa pri bitcoine mohol dostaviť už v druhej polovici tohto roku. Zdôvodňuje to postojom americkej centrálnej banky (Fed) a reakcií takzvaných rastových akcií v minulosti.
„Až sa trh nastaví na tempo Fedu a jeho zvyšovanie úrokových sadzieb, rastové akcie a bitcoin obnovia svoj vzostupný trend. To znamená, že sa od oboch dočkáme silného rastu v druhom polroku 2022," uviedol Liu v e-maile, ktorý zaslal špecializovanému webu CoinDesk.