Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates venuje veľa času a peňazí riešeniu niektorých z najväčších svetových problémov vrátane zmeny klímy a chudoby. Dezinformácie však označil za výzvu, s ktorou si ani on sám v súčasnosti nevie dať rady.
Šírenie lží a poloprávd je čoraz väčším problémom, keďže technologické pokroky vo vývoji umelej inteligencie urýchľujú a zjednodušujú ich produkciu. Svetové ekonomické fórum dokonca dezinformácie označilo za najväčšie globálne riziko nasledujúcich dvoch rokov. V prieskume Pew Research Center z roku 2023 až 55 percent Američanov uviedlo, že by americká vláda a technologické spoločnosti mali podniknúť kroky k obmedzeniu nepravdivých informácií na internete.
Gates si nie je úplne istý, ako šírenie dezinformácií zastaviť. Uvedomuje si, že obmedzenie akéhokoľvek typu informácií na internete by mohlo poškodiť právo na slobodu prejavu. Aj napriek tomu je podľa neho potrebné zaviesť určité pravidlá.
Bežné taktiky na potlačenie šírenia dezinformácií zahŕňajú programy na rozvoj internetovej gramotnosti a moderovanie obsahu na sociálnych sieťach. Niektoré technologické spoločnosti však od týchto nákladných snáh ustúpili, pretože podľa odborníkov ide iba o povrchné riešenie komplexného problému. Vedci aj napriek tomu pracujú na vývoji nástrojov umelej inteligencie zameraných na identifikáciu dezinformácií a toxických prejavov na internete.
Gates si myslí, že tieto riešenia môžu pomôcť, no problém úplne nevyriešia. Podľa neho je dnes až príliš jednoduché rozšíriť nepravdivé informácie medzi miliardy aktívnych používateľov internetu. „Ak dezinformáciu zachytíte o deň neskôr, ako bola vydaná, už stihla napáchať škody,“ dodáva spoluzakladateľ Microsoftu.