V Bielorusku vzniká komisia, ktorá má vyšetriť okolnosti nedeľného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku, výsledky jej práce vraj budú čoskoro zverejnené. Oznámila to v pondelok ruská štátna agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na bieloruské ministerstvo dopravy. Bieloruská štátna letecká spoločnosť podľa agentúry Reuters uviedla, že letoví dispečeri len „odporučili" posádke lietadla Ryanair a trase z Atén do Vilniusu pristáť v Minsku, ale nenútili ich k tomu vyhrážkami.

Agentúra pripomenula, že bieloruské úrady vyslali za lietadlom stíhačku, aby ho prinútili pristáť a aby mohli zatknúť novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča. Tomu hrozí vo vlasti podľa ruských médií 15 rokov väzenia za organizovanie masových nepokojov.

S ostrou kritikou postupu Minska vystúpila Európska únia, Spojené štáty, NATO, Británia, Francúzsko, Nemecko či Poľsko. Krokom Bieloruska sa bude zaoberať pondelkový summit EÚ. Podľa Európskej únie čin nezostane bez následkov. Litva už oznámila, že sa bude usilovať o zákaz medzinárodných letov nad Bieloruskom. Litovská letecká spoločnosť Air Baltic podľa webu Delfi už začala pri svojich letoch míňať Bielorusko.

Lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Ryanair s registračným číslom SP-RSM, ktoré cestovalo z Atén do Vilniusu a po bombovej hrozbe bolo odklonené do Minska, pristálo v nedeľu 23. mája 2021 na medzinárodnom letisku  vo Vilniuse.  Bývalý šéfredaktor bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexta Raman  Prataševič, ktorý v súčasnosti žije v exile v Poľsku, v nedeľu cestoval z Atén do litovského Vilniusu civilnou linkou nízkonákladovej spoločnosti RyanAir.  FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

EÚ odsúdila nútené pristátie lietadla v Minsku a hrozí sankciami voči Bielorusku

Dvadsaťšesťročný Pratasevič ešte pred zadržaním v Minsku priateľom napísal, že rusky hovoriaci muž, ktorý stál za ním v rade na letisku v Aténach, sa snažil s ním nadviazať rozhovor a tiež vyfotografovať jeho doklady, a potom odišiel. Jeho priatelia to pokladajú za dôkaz, že Prataseviča sledovali už v Grécku.

„Ak sa informácie potvrdia, bude to dôkaz, že cudzí tajní agenti operovali na gréckom letisku," napísal grécky portál Ekathimerini.com. Dodal, že z Minska lietadlo odletelo do Vilniusu bez šiestich cestujúcich - Prataseviča, jeho sprievodu a štyroch ruských občanov, čo pravdepodobne boli muži, ktorí sa zúčastnili operácie.

Šéf spoločnosti Ryanair predpokladá, že na palube lietadla boli agenti bieloruskej tajnej služby KGB.

Jeden z cestujúcich neskôr servera Delfi opísal situáciu na palube lietadla po tom, čo ho bieloruské úrady donútili pristáť v Minsku: „Jeden chlapec prepadol panike, schmatol sa za hlavu. Nedošlo k žiadnemu konfliktu. Iba keď sa dozvedel, že pristaneme (v Minsku), bol zaskočený. Mladíka odviedli stranou a zobrali všetky jeho veci. Spýtali sme sa ho, čo sa deje. Povedal, kto je, a dodal: 'Tu ma čaká trest smrti.' Bol už v pokoji, ale triasol sa. Vedľa neho stál pracovník (bezpečnostných) orgánov a čoskoro ho odviedli. "