Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zakázala ukladanie banského odpadu v blízkosti Bristolského zálivu na Aljaške. Svojím nariadením prekazila dlhodobé plány v oblasti ťažby zlata, medi a molybdénu, ktorá by potenciálne mohla ublížiť lovu lososa tichomorského v tomto regióne, píše Bloomberg.
Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) vo štvrtok informovala o svojom konečnom rozhodnutí, ktorým účinne blokuje výstavbu bane spoločnosťou Pebble, ako aj budúcu ťažbu v tomto istom ložisku vo vodách Bristolského zálivu.
Záliv je podľa Michaela S. Regana z EPA významným ekonomickým centrom, pretože regiónu poskytuje pracovné miesta, ako aj ekologickú a kultúrnu hodnotu. „EPA svojím rozhodnutím presadzuje svoj záväzok, že bude tento jedinečný ekosystém a kľúčový aljašský priemysel pomáhať chrániť a takisto bude chrániť aj spôsob života viac než dvoch tuctov dedín, v ktorých žijú pôvodní obyvatelia Aljašky,“ vysvetlil Regan.
Pebble je dcérskou spoločnosťou firmy Nortnern Dynasty Minerals a už zhruba dvadsať rokov sa snaží v regióne Bristolského zálivu začať s ťažbou. Rozhodnutie EPA, ktoré jej plány zmarilo, môže teraz napadnúť na súde, čo podľa svojho výkonného riaditeľa Johna Shivelyho pravdepodobne aj urobí.
Zmiešané reakcie
Riaditeľku koalície rybárov z Bristolského zálivu Katherine Carscallenovú zákaz potešil, pretože konečne skoncoval z hrozbou, ktorú Pebble predstavuje. „Akákoľvek ťažba v tejto lokalite by nenávratne poškodila miestne vody,“ vysvetlila.
Rozhodnutie si však získalo aj kritikov, podľa ktorých je v rozpore so záväzkom Bidenovej administratívy urýchliť zavádzanie výroby energie z obnoviteľných zdrojov a elektrických vozidiel závislých od kritických minerálov.
Ak bude americká vláda aj naďalej sabotovať domáce banské projekty, tak tieto ciele nikdy nedosiahne, píše sa vo vyhlásení Národného banského združenia. Podľa neho rozhodnutie v rámci banského priemyslu spôsobí regulačnú neistotu, a to v čase, keď sa dopyt po mineráloch ocitol v krízovom bode.