Ceny ropy klesli v uplynulých dňoch na najnižšiu úroveň za deväť mesiacov, a to pre obavy zo slabej globálnej ekonomiky a Číny. Aliancia OPEC+ je tak stále viac izolovaná s prognózou rastu dopytu v tomto roku, a to o viac ako dva milióny barelov denne. Uviedol to vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank Ole Hansen.
Táto projekcia je podľa neho viac ako dvojnásobkom predpovede Medzinárodnej agentúry pre energetiku, ktorá očakáva menej ako jeden milión barelov denne.
„Preto, hoci líbyjské narušenie mohlo otvoriť dvere OPEC+ pre pokračovanie zvyšovania produkcie, počnúc 180-tisíc barelmi denne od októbra, riziko, že ceny klesnú ešte viac pod želaný a čoraz viac sa vzďaľujúci cieľ skupiny na úrovni 90 dolárov za barel v prípade Brentu, môže viesť k nútenému prehodnoteniu alebo odloženiu tohto rozhodnutia,“ uviedol Hansen.
Výpadok produkcie v Líbyi
Vysvetlil, že na ceny nemal pozitívny vplyv ani výpadok produkcie v Líbyi o jeden milión barelov denne. Situácia v krajine pravdepodobne speje k riešeniu, čo podľa neho poslalo futures na ropu Brent a WTI ešte nižšie, spochybňujúc kľúčovú podporu.
„Sadiq al-Kabir, guvernér Líbyjskej centrálnej banky, ktorý stál v centre nedávneho boja o moc, totiž vyhlásil, že existujú silné náznaky, že politické frakcie sa blížia k dohode o prekonaní súčasnej patovej situácie, čo by potenciálne umožnilo obnovenie ťažby ropy,“ dodal Hansen.
OPEC+ sa blíži k dohode
Ekonomické údaje podľa neho poukazujú aj na ďalší pokles výrobnej aktivity a prehlbujúcu sa majetkovú krízu. Prispieva k tomu taktiež rýchla adopcia elektrických a hybridných automobilov, čo ďalej znižuje dopyt po palivách. Marže rafinérií, ktoré sú kľúčovou hnacou silou dopytu po rope, zostávajú podľa Hansena slabé v Európe aj v USA.
OPEC+ sa blíži k dohode o odložení plánovaného zvýšenia ťažby v októbri po tom, čo cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesla na najnižšiu úroveň za deväť mesiacov. Uviedli to vo štvrtok dva zdroje zo skupiny.